TECHNOLOGIE

Apple vydal kontroverzní aktualizaci systému. Hrozí platba za obsah

IPhone
Zdroj: Getty Images
Brabec Martina
Martina Brabec
26.4. 2021 22:30
Téma:

Společnost Apple vydala nový operační systém iOS 14.5. Uživatelé si díky němu budou moci vybrat, jestli budou souhlasit s tím, aby aplikace sledovaly, co dělají na internetu a podle toho jim nabízely reklamu. Kritici upozorňují, že kvůli výpadku příjmů budou možná některé programy zpoplatněny.

Americká technologická společnost Apple v pondělí vydala novou verzi operačního systému pro své telefony iPhone.

 

Magazín Forbes ji označil jako nejvíce očekávanou, ale také nejvíce kontroverzní aktualizaci v historii firmy. Nová verze poskytuje uživatelům větší kontrolu nad tím, jak aplikace sledují jejich aktivity k marketingovým účelům. Cílem je více ochránit soukromí uživatelů. 

 

Lidé si nově budou moci vybrat, které společnosti je budou na internetu sledovat. To ale kritizovaly firmy z reklamního prostředí. Většina společností je v současné době financována právě z cílených reklam, a jelikož bude mít uživatel na výběr, nemusí se sledováním na internetu souhlasit.

 

 

Firmy by tak mohly přijít o peníze, které získávají právě z cílených reklam v aplikacích a nezbylo by jim nic jiného, než si nechat za svůj obsah platit.

 

Například šéf Facebooku Mark Zuckerberg Apple obvinil, že novými pravidly sleduje své vlastní obchodní zájmy. Apple se podle něj snaží potlačit bezplatné aplikace financované prostřednictvím reklamy, aby si tak zajistil větší zisky z prodeje placených aplikací prostřednictvím svého obchodu App Store.

 

Uživatelé iOS by si měli dát pozor na malou červenou tečku, která chraní jejich bezpečí. Víte co znamená?

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz