Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

trumpovy výroky o jeruzalému

V Betlémě vypukly nepokoje, policisté bojují s běsnícím davem

Zdroj: TV Nova

Vůdce palestinské radikální organizace Hamás Ismáíl Haníja dnes vyzval Palestince k zahájení nového povstání - intifády - proti Izraeli. Hamás reaguje na středeční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. V Betlémě už vypukly nepokoje.

Už ve středu Hamás oznámil, že Trump svým krokem otevřel "bránu pekla". Haníja dnes řekl, že Trumpovo rozhodnutí lze chápat jako "vyhlášení války Palestincům".

 

"Měli bychom vyhlásit intifádu proti sionistickému nepříteli a budeme pracovat na jejím zahájení," řekl Haníja v Gaze. Ve středu jeho skupina vyhlásila třídenní období hněvu, na dnešek jsou svolány demonstrace v mnoha palestinských městech.
 

Jordánská vláda je toho názoru, že Trump svým postupem porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Rada v roce 1980, kdy Izrael připojil okupovanou, východní část Jeruzaléma k západní a obě části prohlásil za své nedělitelné hlavní město, přijala rezoluci, která tuto anexi neuznává. Tímto právním názorem se řídí většina světa.

 

Jordánská vláda v reakci na středeční Trumpovo prohlášení oznámila, že považuje "všechny jednostranné kroky měnící faktický stav věcí za neplatné".

 

Izrael obsadil východní Jeruzalém za války v roce 1967, do té doby tuto část města spravovalo Jordánsko, pod které dodnes spadá správa jeruzalémských muslimských posvátných míst.

 

V Jordánsku žijí tisíce potomků Palestinců, kteří odešli ze svých domovů po vzniku Izraele. V ammánských čtvrtích, kde žijí, už ve středu večer vypukly protesty. Jejich účastníci provolávali protiamerická hesla jako Amerika je matkou teroru, Pryč s Amerikou.

 

 

Na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě se dnes konaly bouřlivé protesty. Srážky jsou hlášeny z měst Kalkílija a Tulkarm na Západním břehu Jordánu. Podle palestinského Červeného půlměsíce tam bylo třeba ošetřit 14 lidí, kteří se nadýchali slzného plynu. Lidé pálili Trumpovy a Netanjahuovy fotografie a americké i izraelské vlajky. Demonstrace se konaly v Ramalláhu, Hebronu, Nábulusu, Džanínu i v Betlému.

 

Trumpovo rozhodnutí odsoudila také Saúdská Arábie.  Saúdskoarabský královský dvůr v noci na dnešek varoval, že rozhodnutí, s nímž souvisí i budoucí přesun amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, může mít nebezpečné důsledky. Trumpův postup považuje za "neospravedlnitelný a nezodpovědný" a rovněž za krok "poškozující práva palestinského národa". Americká administrativa by měla podle prohlášení Saúdské Arábie Trumpovo rozhodnutí odvolat.

 

Kvůli Jeruzalému se sejde Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN se pravděpodobně v pátek mimořádně sejde na žádost celkem osmi z 15 členů Rady bezpečnost. "Mise Bolívie, Egypta, Francie, Itálie Senegalu, Švédska, Spojeného království a Uruguaye žádají" japonské předsednictví Rady bezpečnosti svolat před koncem týdne mimořádnou schůzi Rady bezpečnosti, na níž by vystoupil generální tajemník OSN Antonio Guterres, oznámilo v dnešním prohlášení zastoupení Švédska při OSN.

 

Status Jeruzaléma, který je posvátným městem judaismu, islámu a křesťanství, je dlouhodobým předmětem konfliktu Izraelců a Palestinců. Jeho východní část Izrael obsadil v šestidenní válce v roce 1967. Tuto anexi mezinárodní společenství neuznává. V roce 1980 Izrael prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za "věčné a nedělitelné hlavní město" státu. Mezinárodní společenství chce, aby se konečný status města vyřešil jednáním Izraele a Palestiny.

mom tn.cz / ČTK