Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 7. 2018
Objev v Egyptě

Archeologové otevřeli tajemný sarkofág! Podívejte, co bylo uvnitř

Archeologové otevřeli sarkofág v Alexandrii
Zdroj: Profimedia

Archeologové otevřeli obrovský černý sarkofág, který v egyptské Alexandrii objevili před třemi týdny. Hrobka zůstala neporušená celých 2000 let a odborníci se domnívali, že v ní bude pohřben někdo opravdu významný. Bylo to ale trochu jinak.

Sarkofág černé barvy, který zůstal pro 2000 let neporušený, našli archeologové 1. července. Vzbudil obrovský zájem mezi odborníky z celého světa, kteří celé tři týdny přicházeli s teoriemi, kdo byl asi v záhadné hrobce uložen. Informuje o tom portál BBC.

 

Většina archeologů se shodla, že bude uvnitř někdo významný. Doufali dokonce v ostatky dobyvatele Alexandra Velikého. Když ho konečně otevřeli, zůstali víceméně zklamaní. Sice je nezasáhlo prokletí, jak praví legenda, o velký objev ale nejde.

 

V sakofágu, vysokém 185 cm, dlouhém 265 cm a vážícím téměř 30 tun, našli tři kostry a hnědou páchnoucí tekutinu. Ta pocházela z odpadkového systému a do sarkofágu se dostala přes malou trhlinku. Znehodnotila tak mumie, které by jinak zůstaly zachované.

 

13

GALERIE: Archeologové otevřeli sarkofág v Alexandrii

Zdroj: Profimedia

Archeologové otevřeli sarkofág v Alexandrii

Hodnocení:

 

"Našli jsme kosti tří lidí. Vypadá to jako rodinný hrob. Bohužel mumie nejsou v nejlepším stavu, zůstaly jen kosti," uvedl šéf Nejvyšší egyptské rady pro starožitnosti Mostafa Wazairi. Podle prvních spekulací mohly kostry patřit faraonovým vojákům.

 

 

Lebky ze sarkofágu teď podrobně prozkoumají technici a speciální analýzou zjistí jejich věk v době smrti a příčinu odchodu z tohoto světa. Na jedné lebce si odborníci všimli poškození, které mohl způsobit šíp.

epa TN.cz
Reklama