NEUVĚŘITELNÉ

Neskutečný nález! V Brně našli chleba starý stovky let! FOTO

Nalezený 500 let starý chleba - 6
Zdroj: archaia brno
Téma:

Dva zuhelnatělé bochánky chleba ze 13. a 14. století patří k raritám, které našli archeologové při výzkumu ve Veselé ulici v centru Brna.

Zuhelnatělé bochánky pečiva našli archeologové při záchranném výzkumu před výstavbou Janáčkova kulturního centra v Brně. Jedná se o první nález tohoto druhu v Brně a jeho unikátnost dokresluje i fakt, že obdobné nálezy z našeho území jsou zcela zřídkavé.

 

GALERIE: Nalezený 500 let starý chleba

1
/
6
Zdroj: archaia brno
Nalezený 500 let starý chleba - 1

 

Oba bochánky odhalili při výzkumu v suterénu domu, který zanikl požárem. Právě díky požáru bylo pečivo spáleno "na uhel" a dochovalo se tak do dnešních dní.

 

"Na základě dalších nálezů předpokládáme, že k této události došlo někdy na přelomu 13. a 14. století, tedy v období vlády posledních Přemyslovců," řekla portálu TN.cz Lenka Sedláčková z brněnské archeologické společnosti Archaie.

 


"O jaké pečivo se přesně jedná, by mohly napovědět přírodovědné analýzy, kterým bychom rádi zmíněné nálezy nechali v budoucnu podrobit," dodala Sedláčková. Prozatím se však nepodařilo najít vhodné laboratoře, takže se pravděpodobně obrátí na pracoviště v zahraničí.

Související témata:
has TN.cz