nesouhlas se zakázkou

Armáda má mít nové radary za 1,5 miliardy. Je to drahé, tvrdí poslanci

Martin Kočárek
Martin Kočárek, Josef Svoboda
Publikováno 23. 1. 2020
Téma:

Ministerstvo obrany se brání nařčení, že nakoupilo pasivní radary třikrát dráž, než kolik za ně zaplatila severoatlantická aliance. Ta v roce 2014 radary pořídila za 500 milionů, české ministerstvo za ně chce utratit jeden a půl miliardy korun. Ministr Metnar kvůli tomu musel na kobereček k premiérovi a teď prý sám nechá celou zakázku prověřit.

Radary jsou určené ke sledování a identifikaci letadel. Nevysílají žádné paprsky nebo rádiové vlny, letadlo dokážou poznat podle elektromagnetických vln, které se od nich odráží. Obrana chce dva za miliardu a půl. "Ministerstvo obrany pořizuje pro armádu nejmodernější pasivní sledovací systémy," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

 

Až potud by na zakázce nebylo nic divného. Problém je v tom, že NATO podobné radary koupilo před šesti lety za třetinu ceny. A právě trojnásobný rozdíl se nelíbí poslaneckému výboru pro obranu. "Ten rozdíl je obrovský, kdyby to byl rozdíl v řádech desítek milionů, ale tady se jedná o trojnásobek ceny," vysvětlila Jana Černochová, předsedkyně výboru.

 

Podle ministerstva obrany je ale zakoupený systém modernější a lépe vybavený. Například je odolnější vůči střelám. Už jen modernější technologie prý výrazně zvedly cenu. "Náš systém je bojový, plně autonomní, mobilní, s balistickou ochranou, na rozdíl od systému NATO," doplnil Metnar.

 

 

 

"Jako vysvětlení nám to úplně nestačí, protože my jako výbor pro obranu jsme nebyli ani informováni. Budeme očekávat, že pan ministr Metnar se k tomu řádně vyjádří," reagovala na situaci Karla Šlechtová, bývala ministryně obrany.

 

Zakázku chce nechat prověřit premiér Andrej Babiš, vlastní audit ale chystá pro jistotu prý i ministerstvo obrany. "Podle veškeré dokumentace, kterou si nechal ministr doložit, je ten nákup v pořádku, přesto to ještě dal jednou prověřit," řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

 

I tak se zakázka na radary oproti původním odhadům ministerstva téměř dvojnásobně prodražila. V tomto bodě ale chybu přiznává s tím, že v tehdejším průzkumu trhu ceny neodpovídaly realitě.

 

reg TN.cz