osm rad

Vojáci z "biologické ochrany" sestavili návod, jak používat ochranné pomůcky

Do testu chytré karantény je zapojena i armáda
Zdroj: TV Nova
Téma:

Příslušníci odboru biologické ochrany, kteří spadají pod armádu, vytvořili pro nemocnice návod na správné používání ochraných pomůcek v boji s koronavirem. Své zkušenosti nyní předávají ve zdravotnických zařízeních po celé republice.

Koronavirus v současnosti paralyzuje celý svět, vývoj účinné vakcíny k jeho poražení je však zatím stále v nedohlednu. Dalším výzkumem se ale o viru přeci jen dozvídáme nové informace – třeba že se lépe šíří a je ještě daleko odolnější, než se na začátku epidemie očekávalo.

 

O zdraví, nebo nákaze tak může rozhodovat sebemenší detail. Příslušníci Odboru biologické ochrany Těchonín, který spadá pod Armádu České republiky, proto vytvořili návody na používání ochranných pomůcek v boji s nemocí Covid-19.

 

Během měsíce dali dohromady osmero praktických návodů na používání čtyř druhů ochranných pomůcek proti nebezpečné nákaze, tím ale jejich práce neskončila. Postupy totiž nyní aktivně distribuují mezi zdravotnická zařízení, na požádání je rozesílají také elektronicky.

 


"1. Sepnout vlasy, sejmout náramky, hodinky, náušnice, řetízky 2. Nasadit holínky – nohavice zasunout," dočteme se na začátku instrukcí na obléknutí voděodolného empíru, což je zjednodušeně základní výbava, kterou nyní používají lékaři a zdravoní sestry při přímém kontaktu s jakýmkoliv pacientem. Důsledně je zaznamenán také postup při svlékání tohoto úboru. 

 

Na svém webu má armáda k dispozici dalších šest návodů. Dva soubory rad s názvem Postup při oblékání a svlékání ochranného oděvu-operační plášť pomáhá se správným dodržením hygyenických a bezpečnostních postupů chirurgům, Postup při oblekání a svlekání ochranného oděvu-celotělový oděv typu 4 zase zdravotníkům pracujícím přímo na odděleních s nakaženými koronavirem.   

 

Veřejnost pak použitelné typy najde v dvojnávodu Postup při oblékání a svlékání ochranného oděvu-chirurgická ústenka/respirátor, brýle a rukavice mimo zdravotnické zařízení, který se věnuje práci se základními ochrannými pomůckami.

 

"Příslušníci biologické ochrany jsou v tomto režimu vycvičeni. V návodu použili postupy, které používají právě ve speciální infekční nemocnici Těchonín. Rady vyvinuli, nafotili a sepsali pro civilní zdravotníky, kteří s takto vysokým stupněm biologického zabezpečení nejsou zvyklí pracovat," vysvětlila majorka Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví.

 


V relativně krátké době proškolil speciální tým více jak tisícovku lékařů, zdravotních sester, sanitářů, uklízeček a technického personálu civilních nemocnic v používání ochranných pomůcek. "Protiepidemická opatření konzultovali v nemocnicích v Praze, Hradci Králové, Olomouci, Šumperku, Litomyšli, Jičíně a v dalších městech," dodává Ferkálová. 

Související témata:
TN.cz