viper a venom

Armáda získá nové vrtulníky! Zbavíme se závislosti na Rusku, tvrdí Metnar

Bell AH-1Z Viper
Zdroj: Profimedia
Bell AH-1Z Viper americké námořní pěchoty
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 12.11. 2019 18:01
Téma:

Do konce roku uzavřou česká a americká vláda dohodu o nákupu 12 vrtulníků pro českou armádu. Z rozpočtu na ně půjde 14,6 miliardy korun bez daně. V úterý to oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

Nahrazení strojů na konci životnosti a zbavení se závislosti na ruské provenienci. To jsou podle Metnara jedny z hlavních důvodů pro nákup dvanácti nových amerických vrtulníků.


Do konce roku uzavře česká a americká vláda dohodu o nákupu. Ten vyjde rozpočet na 14,6 miliardy korun bez daně. "V ceně je zahrnuto vše. Nejenom vrtulníky, výzbroj a munice, ale i náhradní díly, výcvikový simulátor a prvotní přeškolení pilotů i pozemního personálu. Výběr je v souladu s domácí i evropskou legislativou," uvedl Metnar na čtvrtečním brífinku po jednání vlády.

 

 

Anketa

Souhlasíte s nákupem nových vrtulníků pro českou armádu?

Hlasovalo 56 lidí.

 

Vrtulníky by se k armádě měly dostat v roce 2023. Jedná se o osm kusů dvoumotorových víceúčelových vrtulníků Venom (v překladu Hadí jed) a čtyři bojové vrtulníky Viper (v překladu Zmije) od společnosti Bell.

 

 

 

Venomy mají sloužit jak k transportu vojáků, zraněných a zásob, tak k průzkumu či pátrání a záchraně. Mohou být využity i k bitevním útokům. Viper je bojový vrtulník vyzbrojený 20milimetrovým rotačním kanónem a šesti závěsníky pro rakety.

 

Vláda řešila také odpadovou legislativu. Více se dozvíte v reportáži:

TN.cz