Vojenské vozy

Armáda omlazuje vozový park, za nové toyoty dá přes miliardu!

Téma:

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na nákup tisíce dvou set vozů Toyota Hilux pro českou armádu. Obchod je tak uzavřen. Moderní auta v průběhu následujících tří let postupně nahradí vysloužilé ruské UAZy a britské Defendery. Jde o další krok v obnově stárnoucího vojenského vozového parku.

Podpisem ministra se dokončil miliardový obchod a armáda získá 1200 terénních vozů. "Jsou to terénní pick-upy. Budou mít rám, budou mít lafetáž na ruční zbraně, ale nejsou nijak obrněné. Jejich hlavním úkolem bude přeprava lidí a materiálu a to hlavně na území ČR. V misích využíváme vozidla jiná," přiblížil mluvčí resortu Jan Pejšek.

 

Stařičké ruské UAZy i o něco mladší Defendery nahradí moderní japonská auta například i v Liberci u pluku zdejších chemiků. Některým vozům už táhne na padesátku a zaslouží si, aby se dostaly k army nadšencům nebo do muzeí vojenské techniky.

 

"Toto vozidlo tady už máme od roku 1976. Jsou v armádě přes 40 let. Sloužila dobře. Tento typ v dnešní době nesplňuje bezpečnostní požadavky," vysvětluje mluvčí 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Pavel Tichý.

 

Už před třemi lety se na testovacím polygonu ve Vyškově, který vede přes močály a hluboké příkopy, utkalo asi dvacet různých značek aut - od běžných osobáků až po obrněné speciály.

 

 

Teď je jasné, kdo sítem prošel. Armáda se chystá v budoucnu koupit i otevřená bojová vozidla určená do nejtěžšího terénu.

 

Podmínky? Vejít se do letounů casa, 600 kilometrů ujet na nádrž, brodivost tři čtvrtě metru a dokonalé maskování. Dnešní miliardový nákup se armádě částečně vrátí v podobě ušetřených peněz za pohonné hmoty. UAZy jezdily za 17 litrů benzinu na 100 kilometrů. Nová auta mají spotřebu poloviční.

 

Nákup bude rozdělený do tří let po čtyřech stovkách aut. A dostane se na všechny útvary armády. Prvními toyotami se vojáci svezou v druhé polovině příštího roku.

TN.cz