Nákup radarů

Armádní radary se prodraží. Špatný odhad z milionů udělal 1,5 miliardy

František Bůžek
František Bůžek
Aktualizováno 20:14
5.2. 2020 17:36
Téma:

Armádní zakázka na radary Věra je dnes hlavním tématem jednání výboru pro obranu v Poslanecké sněmovně. Poslanci totiž tvrdě kritizují ministra obrany Lubomíra Metnara za to, že od něj prý neměli dostatek informací o tom, že se výsledná cena zakázky zvýší na téměř dvojnásobek, tedy na jeden a půl miliardy korun.

Výbor pro obranu je tentokrát v této věci jednotný. Opozičním i koaličním poslancům, mezi kterými je například i bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová, vadí, že neměli od ministerstva včas a dostatek informací o tom, že zakázka na pasivní radary Věra bude stát téměř dvojnásobek očekávané sumy.

 

Prvotní odhad ceny této zakázky předpokládal 780 milionů korun, ale nakonec má stát zaplatit téměř 1,5 miliardy.

 

 

Poslanci si opakovaně stěžovali, že s nimi o zakázce ministr obrany Metnar nemluví. Výbor jedná částečně za zavřenými dveřmi, protože se jedná o armádní zakázku a tedy o utajované informace.

 

Metnar už dříve prohlásil, že "nemusel poslance o navýšení informovat, protože to není jeho povinnost". Výslednou hodnotu zakázky ministerstvo opakovaně hájí tím, že ji ověřil nezávislý znalecký posudek, podle něhož je v čase a místě obvyklá. Na druhé straně uznal Metnar chybu v podcenění prvotního odhadu a odpovědného úředníka prý propustil. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz