Výročí mise

Armstronga zná každý, Collinse málokdo. Toto jsou muži Apolla 11

Téma:

Doma je vítaly davy, posádka mise k Měsíci obdržela četná vyznamenání a procestovala Spojené státy a desítky zemí světa. Znáte všechny muže, kteří byli součástí mise Apollo 11?

Od prvního přistání člověka na Měsíci uplyne 20. července 50 let. Prvním, kdo se procházel po jeho povrchu, byl Neil Armstrong, který je také nejznámějším účastníkem letu Apollo 11. Ani o něm ale většina lidí nic jiného netuší. Přečtěte si jeho příběh i osudy dalších astronautů.

 

Neil Armstrong

Velitel Apolla 11 a první člověk, který se procházel po Měsíci. Jeho výrok "Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo" téměř zlidověl.

 

Letadla miloval Armstrong od dětství a pilotní průkaz získal už v 16 letech - ještě před řidičákem. Po studiu leteckého inženýrství sloužil jako pilot námořního letectva během války v Koreji. Pro jeho talent a nervy z oceli ho pak vybrali jako testovacího pilota.

 

Právě absence strachu, podle některých hraničící s psychopatií, mu otevřela dveře do vesmíru. Ledový klid se osvědčil zejména při sestupu na Měsíc, když minuli naplánované místo přistání a modulu zbývalo palivo na asi 30 vteřin letu. Přitom mu v tento vypjatý moment naměřili asi 150 tepů za minutu - velmi málo na někoho, kdo právě přistává ve vesmíru.

 

 

Edwin "Buzz" Aldrin

Jen 20 minut po Armstrongovi se za ním na povrch Měsíce vydal pilot lunárního modulu. Aldrin byl rovněž bojovým pilotem v Korejské válce. Nadaný student během služby v armádě získal doktorát na prestižním technologickém institutu v Massachusetts. Do vesmíru se podíval ještě před misí Apolla 11 - v kosmické lodi Gemini 12.

 

Michael Collins

Narodil se v Římě do rodiny generálmajora a vojenskou kariéru následoval - po studiích se přidal k americkému letectvu.

 

Svou stopu na Měsíc ale neobtiskl. Na třetího muže mise se často zapomíná, jeho role ale byla klíčová. S technickým modulem kroužil na oběžné dráze Měsíce a čekal na své kolegy. Nejděsivější přitom pro něj byla myšlenka, že se na Zemi vrátí úplně sám.

Kristina Tůmová/epa TN.cz