Pravidla pojmenování

Arwen, Stig či Thymián. Jaké může mít dítě jméno a co je zakázané?

Jména
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto
Téma:

Zvláštních jmen, která dávají rodiče svým dětem, v Česku stále přibývá. Mohou za to i celebrity, které po neobvyklém přízvisku sahají poměrně často. Víte, jaké jméno dítěti dát můžete? A podle čeho to na matrice posuzují?

Babyboom mezi celebritami posiluje i další trend z posledních let. Čím dál víc slavných pojmenovává své děti neobvykle, čímž inspiruje zbytek populace. Netradičních jmen v Česku každoročně přibývá. Honzíkové a Elišky už prostě vyšli z módy.

 

Stále ale existují jména, která svému potomkovi dát nemůžete. Úředníci na matrikách se při posuzování řídí několika pravidly. Pokud přemýšlíte o zvláštním jméně pro své dítě, vyplatí se je znát. Přehledně o nich informuje portál Peníze.cz.

 

Na křestním jménu dítěte se musí rodiče shodnout a na matrice podepsat souhlasné prohlášení. Obecně je možné do matriční knihy zapsat jakékoliv existující jméno a ve správné pravopisné podobě. Jenže ve většině případů to bývá složitější.

 

Dítěti nesmíte dát zkomolené, zdrobnělé nebo domácké jméno. Musíte ho tedy pojmenovat Jan a ne Jeníček nebo Honza. Zároveň nemůže chlapec dostat dívčí jméno a dívka zase chlapecké. Výjimkou jsou přízviska, která mají stejný tvar pro obě pohlaví - Alex, René nebo Nikola. Dítě také nesmí nést shodné jméno se svým sourozencem.

 

 

Češi mohou mít maximálně dvě samostatně stojící křestní jména. Jiný případ jsou ta zdvojená, jako Anna-Marie, která se považují jen za jedno jméno a můžete k nim tedy přidat ještě další. Více než dvě jména mohou mít jen cizinci, narození v Česku, ale bez českého občanství.

 

Žádný ucelený a kompletní seznam jmen, která můžete svému dítěti dát, neexistuje. Mezi lidmi se rozšířil mýtus, že pokud najdete jméno v kalendáři - našem či zahraničním, bude určitě v pořádku. To ale tak docela neplatí.

Určitým vodítkem může být kniha Jak se bude vaše dítě jmenovat? od jazykovědkyně Miloslavy Knappové. Tam najdete aktualizovaný seznam jmen, která mohou být nebo už byla v Česku udělena, ale také ta, která byla zamítnuta. Statistiku si vede také ministerstvo vnitra.

 

 

Pokud byste ani tam vysněné jméno nenašli, nemusíte zoufat. Jen vás to možná bude něco stát. Matrika totiž pravděpodobně bude požadovat, abyste doložili, že jméno existuje. V takovém případě budete muset zaplatit za zpracování znaleckého posudku v oboru osobních jmen. Vypracovává ho kromě Knappové i Ústav pro jazyk český.

 

Když znalec uzná, že jméno například v zahraničí existuje, matrika ho schválí. Pokud ale bude úplně smyšlené nebo nebude ve správné pravopisné podobě, musíte vybrat jiné. Vypracování posudku většinou trvá kolem měsíce, proto byste ho neměli zadávat na poslední chvíli.

 

Místo znaleckého posudku můžete doložit existenci jména také třeba výpisem ze zahraničního seznamu jmen nebo matričním dokladem člověka, který ho nese. I přesto vás ale mohou matrikáři o znalecký posudek požádat, pokud si nebudou jistí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Soud rodičům zakázal dát dceři jméno, které vybrali: Prý jí může v dospělosti škodit

Rodiče dali dítěti tak šílené jméno, že na ně úřad zavolal policii! Tohle vážně nevymyslíte

NÁDHERA: Ewa Farna už má vybrané jméno pro miminko! Jak se bude jmenovat?

Související témata:
epa TN.cz