Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ostuda

Vondráček se za tanec na stole omluvil. Rezignaci ale odmítá

Radek Vondráček
Zdroj: TN.cz
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) si pořádně vyhodil z kopýtka. Vyskočil na předsednický pult hlavního jednacího sálu Sněmovny a bavil kolegy hrou na kytaru. Prohlásil, že je na to ke všemu hrdý. Nakonec se ale omluvil.

S fotkami z akce přišel web Seznam Zprávy, který je získal ze zdrojů uvnitř parlamentu. Přestože Vondráček s kytarou v ruce skákal po předsednickém pultu v botách, za svůj čin se nestydí a nevidí to ani jako zneuctění Sněmovny: "Já se k tomu dokonce hrdě hlásím. Jen to tedy není úplně aktuální, v tu dobu jsem ještě nebyl předsedou Poslanecké sněmovny."

 

Anketa

Vadí vám, že předseda sněmovny Radek Vondráček tančil v jednacím sále na stole?

Hlasovalo 15481 lidí.

 

Ve čtvrtek večer se ale Vondráček všem, koho se dotklo jeho hraní na kytaru a zpěv na stole v jednacím sále sněmovny, omluvil. Odmítá ovšem výzvy, aby na post předsedy Poslanecké sněmovny rezignoval.

 

K fotografii se na svém Facebooku vyjádřil už i šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, kterého velmi pohoršila. "Nechce se mi uvěřit, že se tohle může v dnešní době ještě dít," uvedl Pospíšil na svém Facebooku.

 

Negativní reakce od politiků se ale množí. Do Vondráčka se pořádně opřela i bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS):

 

"Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve Sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie. Fotografie a následná reakce předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ilustrují aroganci, zpupnost a nepochopení povinností jednoho z nejvyšších ústavních představitelů naší země. Sněmovna není Lucerna a pořádání mejdanů v jednacím sále je ostudné a neomluvitelné," napsala redakci.


"Jako předsedkyně Sněmovny jsem měla možnost navštívit mnoho parlamentů jiných zemí a všude jsou tyto prostory považovány za mimořádné, požívají úcty občanů jako symboly státnosti a zejména historické objekty jsou mimořádně památkově chráněny. Neznám zemi, kde by něco podobného bylo možné. Jedinou možnou reakcí je rezignace předsedy Sněmovny na svou funkci," dodala.

 

 

Podle Vondráčka je fotografie z října roku 2017, tedy z doby, kdy ještě předsedou Sněmovny nebyl. Jednací sál byl prý v té době v rekonstrukci a on si v něm zahrál po večírku ve sněmovní restauraci. Do budoucna by si to chtěl zopakovat. "Já mám jeden sen. Chtěl bych, kdybych tam dostal krojované lidi, folklorní sdružení. Já doufám, že si ještě ve Sněmovně zazpívám," řekl pro Seznam Zprávy.


Nejde o první večírek, na kterém se poslanci očividně dobře bavili. Ovšem v Poslanecké sněmovně nic takového nemá obdoby. Před více než dvěma lety vyvolali pozdvižené komunisté, kteří se na vánoční besídce pořádně posilnili alkoholem a pak zazpívali. Ohlasy ale asi nebyly tak pozitivní, jak čekali.

nor tn.cz / ČTK