Koronavirus a drogy

Asijské drogové gangy se rychle srovnaly s pandemií, hitem je pervitin

Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto
michora
Zdeněk Michora
Předevčírem 3:37
Téma:

Koronavirová pandemie zasáhla tvrdě nejen legální ekonomiku a obchodníky po celém světě. Popasovat se s ní museli i výrobci a distributoři drog. Těm asijským se to podařilo velmi rychle, přešli na pervitin.

Syntetická droga metamfetamin neboli perník či piko má oproti „přírodním“ omamným látkám jako je heroin nebo kokain velkou výhodu. Dá se celkem jednoduše vyrobit z relativně dostupných surovin. Odpadá tak pěstování, sklizeň, výroba a pašování třeba přes půl světa. A asijské drogové kartely toho využily a zaplavily pervitinem trh.

 

Počet zachycených zásilek metamfetaminu se ve východní a jihovýchodní Asii loni zvýšil ve srovnání s předchozímu rokem o pětinu. Zatímco globální ekonomika se téměř zastavila, hodnota obchodu s pervitinem stoupla na vyšší desítky miliard dolarů, informovala ve čtvrtek televize CNN.

 

 

Gangy si pro výrobu drogy našly nová pro policisty hůře přístupná místa, vybudovaly další distribuční kanály a našly i nové odběratele, i kvůli tomu, že pervitin je laciný.

 

Pomyslné centrum asijské velkovýroby metamfetaminu vyrostlo na území Vietnamu, Laosu, Thajska, Barmy a Kambodži. Například této zemi odhalila policie v loňském roce pět velkých laboratoří na výrobu drog, čtyři z nich produkovaly pervitin.

 

 

Gangy hledaly i nové obchodní cesty, coby dopravní uzel je stále častěji využíván Hongkong. Odhalených případů pašování pervitinu tam loni bylo oproti roku 2019 desetinásobně.

 

Drogovým kartelům v lecčems pandemie nahrála - prioritou vlád a úřadů se stal boj proti koronaviru. Další výhodou, která jim hraje do karet, je chaos v Barmě po únorovém armádním puči. Podle odborníků tak bude kšeft s pervitinem v Asii letos ještě více vzkvétat.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz