binární systém

Asteroid nebo kometa? Vědci odhalili unikátní objekt ve vesmíru

Binární systém asteroidů
Zdroj: NASA, ESA, and J. DePasquale and Z. Levay (STScI)
Téma:

Vesmírem putuje objekt, který dlouhou dobu mátl vědce. Ti se nemohli shodnout na tom, zda se jedná o kometu, nebo o asteroid, objekt má totiž vlastnosti obou. Poslední pozorování odhalilo, že se jedná o binární systém asteroidů, které se během své cesty soustavou vzájemně obíhají, i tak si drží vlastnosti komet.

Objekt s označením 2006 VW139 mátl vědce už od listopadu 2006, kdy u něj byla pozorována kometární aktivita, kvůli které je dokonce klasifikován jako kometa 288P.

 

Poslední pozorování ale odhalilo, že se ve skutečnosti jedná o dva asteroidy, které se vzájemně obíhají ve vzdálenosti necelých sto kilometrů. I když se nejedná o jediný binární systém, tenhle je v mnoha věcech velmi zvláštní.

 

Mnoho asteroidů s sebou táhne menší satelity, tato dvojce je ale velikostně téměř totožná, to se týká i hmotnosti. Neobvyklá je také vysoká excentricita dráhy oběhu (odchylka od dokonalé kružnice), uvádí NASA.

 

Nejneobvyklejší věcí jsou právě kometární vlastnosti celého binárního systému. Při cestě vesmírem na asteroidech sublimuje voda, díky tomu se podobně jako u komet vytváří ocas a koma (kulová obálka kolem jádra komety). Čím blíže je systém ke Slunci, tím výraznější je i koma a ocas.

 

Neobvyklý systém je unikátní v tom, že je klasifikován v obou seznamech, figuruje jak na seznamu binárních asteroidů, tak na seznamu komet v hlavním pásu.

 

 

Otázkou zůstává, jak celý systém vznikl. Podle NASA to byl původně jediný objekt, který rotoval kolem své osy takovou rychlostí, že se zhruba před 5 tisíci lety rozpůlil.

 

 

Obě poloviny kolem sebe dále rotovaly, díky sublimaci vody a jejímu vyvržení dále do prostoru se od sebe objekty neustále vzdalují. Vědci nyní zkoumají, jak moc časté jsou podobné objekty v naší soustavě.
 

klma TN.cz