Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 5. 2018
osm symptomů

Astma trápí statisíce Čechů, může i zabít! Nehrozí vám? PŘÍZNAKY

Astma
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Na začátek května každoročně připadá Světový den astmatu. Odborníci i veřejnost si připomínají, jak moc může být toto onemocnění zákeřné a jak se proti němu nejlépe bránit. Víte, jakými příznaky se astma projevuje?

V Česku trápí astma asi 800 tisíc lidí. Objevit se může v každém věku, příznaků si přitom člověk často dlouho nevšimne. Potíže s dýcháním si totiž nemusí hned spojit s nemocí, přičítají je špatnému ovzduší nebo kondici. Čím dřív se však s léčbou začne, tím lépe.

 

Astma vzniká kombinací dědičných a získaných faktorů, upozorňuje web uLékaře.cz. Často je spojeno také s alergiemi. Zpočátku jsou příznaky mírné, v pozdějších fázích ale astmatický záchvat dokáže člověka ohrozit na životě.

 

Větší riziko výskytu astmatu hrozí u lidí, kteří mají onemocnění v rodině, jsou často vystaveni alergenům nebo žijí ve městech či místech, kde je znečištěné ovzduší. Více ohroženy jsou děti, kuřáci a obézní lidé.

 

 

Mezi nejčastější příznaky astmatu patří:

Kašel – jedná se o chronický kašel, který se zhoršuje po cvičení nebo v noci

Dušnost – při astmatu je dýchání obtížnější, protože se zužují dýchací cesty a plní se hlenem

Sípání – pískavý zvuk se u astmatiků objevuje spíše při výdechu

Tlak na hrudi – nepříjemný tlak na hrudi při dýchání může být způsoben stahem svalů kolem dýchacích cest

Únava – při astmatu se snižuje přísun kyslíku do těla, které je tak unavené a nezvládá takovou zátěž jako dřív

Rozšíření nosních dírek – astmatici během dýchání rozšiřují nosní dírky, týká se to především dětí

Hluboký nádech a prodloužený výdech – pro astmatiky je vydechování složitější, protože dýchací cesty kolabují. Hlubokým nádechem se zase tělo snaží získat dostatek vzduchu

Úzkost – Problémy s dýchání vyvolávají úzkost, opačně zase úzkost vyvolává problémy s dýcháním

 

 

V nejhorším případě astma končí záchvatem, který může člověk ohrozit i na životě. Projevuje se extrémními potížemi s dýcháním, mluvením či chůzí, bolestí na hrudi, zrychleným pulsem, horečkou či modře zbarvenými rty a nehty. V případě záchvatu je nutné postiženému okamžitě podat léky a zavolat lékařskou pomoc.

mom TN.cz