OČKOVÁNÍ

AstraZeneca by se neměla používat ani u lidí nad 60 let, řekl pracovník EMA

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Anežka Vrbicová
13.6. 2021 15:00
Téma:

Jeden z vedoucích pracovníků Evropské lékové agentury (EMA) v neděli prohlásil, že vakcínou firmy AstraZeneca by se neměli očkovali ani lidé nad 60 let. EMA ale vakcínu stále považuje za bezpečnou.

Na dotaz ohledně toho, zda se má ukončit využívání vakcín od AstraZenecy pro lidi na 60 let, odpověděl vedoucí pracovník EMA Marco Cavaleri, že ano. Rozhovor vyšel v neděli na italském portálu La Stampa, který citovala agentura Reuters.

 

"Mnoho zemí jako Francie či Německo o tom uvažuje ve světle lepší dostupnosti mRNA vakcín," pokračoval Cavaleri. Italská vláda v pátek uvedla, že omezí používání vakcín od AstryZenecy u lidí nad 60 let poté, co na následky krevní sraženiny zemřel naočkovaný teenager.

 


EMA nadále považuje vakcínu za bezpečnou pro všechny věkové skupiny. To potvrdil i Cavaleri s tím, že v dobách šíření nákazy je přínos vakcíny větší než případné škody. Jak se ale růst nakažených zpomaluje a s přihlédnutím k tomu, že mladší populace je proti viru odolnější, Cavaleri tvrdí, že je lepší přejít na mRNA vakcíny, tedy ty od Pfizeru/BioNTechu nebo od Moderny.
 

Pfizer ne, Sputnik ano. V uznávání očkování z ciziny je v Česku chaos. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz