výstup do kosmu

Astronauti vyrazili mimo bezpečí ISS, připojili nový adaptér

Christina Kochová a Nick Hague při výstupu mimo ISS
Zdroj: NASA
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 21.8. 2019 21:07
Téma:

Astronauti Nick Hague a Andrew Morgan se ve středu odpoledne vydali do volného prostoru, aby k modulu Harmony připojili adaptér IDA-3, ten má navýšit kapacitu soukromých lodí s posádkou, které budou moci kotvit u Mezinárodní vesmírné stanice. Celý výstup zabrat zhruba šest a půl hodiny.

Pozemní řídící středisko dostalo pomocí robotické paže adaptér IDA-3 k modulu Harmony, kde čekal na instalaci. Adaptér na stanici přivezla loď Dragon minulý měsíc během 18. zásobovací mise.

 

Astronauti se do kosmu vydali kolem 14:20, instalace adaptéru a přesuny letových inženýrů po vnějším plášti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zabraly přibližně šest a půl hodiny.

 

Po dokončení mise by měl být adaptér připraven k akci. IDA-3 je určen k dokování soukromých vesmírných lodí společností Boeing a SpaceX.

 

 

Lodě Starliner a Crew Dragon jsou pro Spojené státy velmi důležité, protože USA umožní opět vysílat posádku na ISS z americké půdy. Aktuálně se k přepravě lidské posádky používají ruské kosmické lodě Sojuz.

 

 

NASA nabídla z celého výstupu přímý přenos, Hague na sobě měl skafandr označený červenými pruhy, Morgan měl skafandr bez pruhů.


Podívejte se na animaci (ANJ), která v několika minutách shrnuje celý středeční výstup.

TN.cz