Kam s tím?

Astronauti ve vesmíru měli problém! Oba záchody jim vypověděly službu

Kristina Tůmová
Kristina Tůmová
28.11. 2019 22:06

Na Mezinárodní vesmírné stanici řešili choulostivý problém. Nefungovala tam totiž jedna toaleta, druhá byla plná a nedařilo se ji vyprázdnit. NASA se astronautům snažila pomoci jiným způsobem, nakonec se jim ale podařilo záchod opravit.

S takovou záchodovou krizí astronauti při výcviku asi nepočítali. Vykonat potřebu na Mezinárodní vesmírné stanici chce běžně trochu cviku, teď ale posádka neměla kam jít. Odskočit si "někam ven" totiž nepřipadá v úvahu.

 

"Jak vidíte, je to docela malé, takže musíte mířit přesně. Být připravení vypustit věci správným směrem," popsala americká astronautka Suni Williamsová. 

 

Pro šestici astronautů jsou v jejich vesmírném domově k dispozici dvě toalety. Jedna v ruském modulu Zvezda a druhá v americké části Tranquility. Tu používají i astronauti Evropské agentury. Jenže ruská byla údajně plná a americká nefunkční.

 

 

"Když jsme hotovi, zavřeme pytlíček a zatlačíme ho do nádoby na pevný odpad," vysvětlila italská astronautka Samantha Cristoforettiová. 

 

Každá z toalet přitom vyšla na půl milionu korun. NASA pro astronauty našla jiné řešení. Trůnit mezitím mohli na záchodě v modulu Sojuz, který je zaparkovaný u stanice. Mezitím se čističku odpadních vod, kvůli níž toaleta nefungovala, podařilo opravit.

 

Zatímco moč prochází filtračním systémem a během osmi dní se recykluje na pitnou vodu, pevný odpad se ukládá do pytlíčků a pak se hromadně posílá k Zemi. Během cesty shoří v atmosféře.

 

 

S toaletou byl problém už minulý měsíc. Tehdy si k neobvyklému úkolu rukávy vyhrnoval současný velitel vesmírné stanice. Problém ale zřejmě nevyřešil.

 

Velitel Luca Parmitano z Evropské vesmírné agentury si musel nasadit instalatérský klobouk a nahradit hydraulické součástky v koupelně v modulu Tranquility.

 

Kdyby ale došlo na nejhorší, na palubě jsou k dispozici pleny, které astronauti používají při až osmihodinových výstupech do volného kosmu. Nemusejí tak nic zadržovat.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pan tn.cz / TV Nova