Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jarní rovnodennost

Astronomické jaro je tu! Odborníci řekli, kdy přijde pravé jarní počasí

Už ve středu začíná astronomické jaro, teploty ale jarní rozhodně nejsou. V Česku se podle meteorologů budou i nadále střídat teplá a chladná období, která vždy vydrží jen několik dní. Na konečné oteplení si budeme muset ještě počkat.

Počasí zůstává už od konce února proměnlivé. Krátké období, kdy se oteplí, střídají chladné dny a naopak. S příchodem astronomického jara, které začíná ve středu večer, znovu dorazí do Česka oteplení, ani to ale dlouho nevydrží.

 

"Lze tak říci, že se s příchodem astronomického jara se dočkáme opravdového jara i v počasí. Letos u nás sice už teploty přes 15 °C byly, ale vždy je doprovázel i vítr, který znatelně naši pocitovou teplotu snižuje," uvedl meteorolog David Prantl ze společnosti InMeteo.

 

Podle posledních výstupů z numerických modelů ale teplotní výkyzy vydrží nejméně do poloviny dubna. "Ale má to i své fyzikální opodstatnění - v tomto období totiž dochází k vyrovnávání teplot vzduchu pevniny a oceánu, a tak jednotlivé frontální systémy přecházejí častěji," sdělila Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

 

Od poloviny týdne bude sice převládat slunečné počasí, i nadále ho ale budou provázet teplotní skoky. "A postupně bude oblačnosti opět přibývat. Takže si na jaro zřejmě budeme muset počkat nejméně do Velikonoc," doplnila odbornice na počasí.

 

Ranní teploty by měly i nadále klesat pod bod mrazu, kvůli studenému severozápadnímu proudění. "Teplota bude po ránu klesat jen k -5 °C. To loňský začátek jara byl ještě chladnější, po ránu bylo až -15 °C," dodala Honsová.

 

Předpověď počasí:

epa TN.cz