Podzimní předpověď

Astronomický podzim je tu! Bude teplý, nebo se brzy dočkáme sněhu?

Ochlazení - 2
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 23.9. 2019 09:40
Téma:

Astronomický podzim letos začal 23. září. Jeho start má být nadprůměrně teplý, dočkáme se krátkého babího léta. Postupně se ale začne ochlazovat a první sníh by mohl i v nížinách padat už v listopadu.

Přesný začátek astronomického podzimu je pro letošek 23. září v 9:49 středoevropského letního času. Meteorologický podzim nastává ale už se začátkem září, proto je většina předpovědí pro toto roční období na září, říjen a listopad.

 

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu nás čeká nadprůměrně teplý zbytek září a začátek října. Na konci prvního podzimního týdne by mohly teploty stoupat až k 25 stupňům a do střední Evropy tak dorazí vytoužené babí léto.

 

Postupně se ale začne ochlazovat a v polovině října už se budou teploty pohybovat spíše kolem deseti stupňů. I přesto by mělo být odpoledne slunečno, což bude lákat k posledním výletům do přírody nebo posezení venku a grilovačkám.

 

Celkově by podle meteorologů z webu Accuweather měl být podzim ve střední Evropě poměrně teplý bez extrémních výkyvů teplot. Velká změna má nastat až v druhé polovině listopadu, kdy se k nám dostane studený vzduch z východu. S ním by mělo přijít také první sněžení.

 

 

Konec listopadu by měl být chladný a podle odborníků bude také foukat poměrně silný vítr. Až listopad přinese větší množství srážek, jinak budou následující tři měsíce podle portálu GavsWeatherVids, který shromažďuje projekce počasí, suché. Prosinec nebude podle odborníků z tohoto portálu příliš chladný, můžeme se ale těšit na časté sněžení.

 

Tak dlouhodobé předpovědi jsou ale založeny spíše na statistice. Jak uvedl zmíněný portál, experti k výhledu počasí na prosinec došli tím, že porovnali letošní léto s mnoha minulými a u těch, které se shodovaly, zase srovnali zimu a tím dospěli k nejvíce pravděpodobnému scénáři. U výhledu na nadcházející měsíc se podle ČHMÚ pohybuje úspěšnost kolem 75 %, u srážek kolem 65 %.

 

Podívejte se na předpověď počasí na TV Nova:

TN.cz