noční obloha

Astronomové hledají jasnou padající hvězdu, neviděli jste ji?

Bolid
Zdroj: Astronomický ústav SAV
Ilustrační foto
Téma:

Nad Českou republikou jste mohli vidět velmi jasný bolid, který osvítil oblohu nad velkou částí střední Evropy. Akademie věd pro přesnější určení jeho dráhy potřebuje každé svědectví, pokud jste padající hvězdu viděli, neváhejte vyplnit formulář, důležitý je zejména čas průletu.

Evropská bolidová síť je systém stanic, které jsou v Česku, Slovensku, Německu, Rakousku, Belgii a ve Švýcarsku a automaticky zachycuje prolétající bolidy.

 

Občas se ale může stát, že je v místech, kde se stanice nachází, zataženo, astronomům pak pomůže každé svědectví o průletu bolidů.

 

Nyní se obrací na veřejnost také kvůli bolidu, který minulý týden ve čtvrtek po páté hodině ráno ozářil velkou část střední Evropy.

 

 

"Minulý týden ve čtvrtek v ranních hodinách (po 5h) proletěl nad střední Evropou velmi jasný bolid. Viděli jste ho? Pokud ano, vyplňte prosím tento formulář pro Akademii věd. Děkujeme," apelují astronomové z České astronomické společnosti.

 

 

Ve formuláři, který se nachází na portálu Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, není nutné vyplňovat vše, nejdůležitějším údajem je čas přeletu, čím přesnější údaj, tím lépe.
 

klma TN.cz