památkový inspektor

Atomový kryt láká návštěvníky z celého světa, dá se tam i přespat!

Téma:

S prázdninovým inspektorem se podíváme na místo, které byste marně hledali na povrchu země. Brněnský atomový kryt 10-Z láká návštěvníky z celého světa a to nejen kvůli své jedinečnosti.

Není to tak dávno, kdy cvičný poplach, všudypřítomná hrozba a strach byly každodenní realitou. Protiatomové kryty nelákají pouze milovníky vojenských památek, dnes jsou kuriozitou, o které je čím dál větší zájem.

 

10-Z je kódový název asi nejutajovanějšího atomového krytu. Ten naštěstí nemusel být nikdy použit a proto si jeho návštěvu můžete užít i vy.

 

Málokdo z Čechů tuší, jak rozlehlé prostory se pod hradem Špilberk skrývají. Celková délka chodeb včetně nouzových východů tu dosahuje téměř šesti set metrů a má 65 místností na patnácti stech metrech čtverečních.

 

Kryt nacisté během druhé světové války vystříleli do skály dynamitem. Komunisté ho po válce přeměnili na protiatomový kryt pro 500 vyvolených, kteří odtud měli řídit případnou evakuaci obyvatel. Prohlídka expozice je individuální, provázet vás bude mapa, kterou dostanete při vstupu.

 

 

Kdyby vám nestačila prohlídka, která vám zabere tak dvě hodiny, můžete si tu zkusit přespat.

 

Za vstup jsme zaplatili 130 korun za osobu, děti to mají o devadesát korun levnější. Otevřeno je od úterý do neděle vždy od 11:30 do 18:15 a zaparkovat můžete v parkovacím domě asi 10 metrů od vchodu za 30 korun na hodinu.

 

Tohle místo má svoje kouzlo ale taky určitě není pro každého. Dejme tedy stříbrnou.
 

tn.cz / TV Nova