Díla malířů

Unikátní aukce o díla za miliardy! K mání je Rembrandt i Picasso

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Publikováno 28. 7. 2020
Téma:

Nejstarší aukční síň Sotheby´s v Londýně se rozhodla přijít s unikátní akcí. V úterní aukci nabízí díla malířů, kteří žili v posledních 500 letech. Nechybí mezi nimi ani takoví velikáni jako Rembrandt, nebo Picasso. Nabídka aukční síně zahrnuje celkem 71 uměleckých děl a ceny obrazů často přesahují stovky milionů korun.

Od Rembrandta po Richtera, od Picassa po Hockneyho. Sotheby´s se po vynucené koronavirové přestávce rozhodla vrátit na scénu s velkou parádou. Uspořádala aukci, která kombinuje díla starých mistrů s těmi moderními.


Desítky obrazů jsou k vidění v úterý po dlouhých dekádách. A téměř dvě třetiny ze všech nabízených jednasedmdesáti obrazů v aukci nikdy nebyly.


"Byla to pro nás šance zahájit sezónu jinak - speciálně. Takže s napětím očekáváme, co se stane. Nic podobného jsme totiž nikdy nezkoušeli,“ sdělila předsedkyně evropské pobočky Helena Newmanová.

 


Zájemci si v ojedinělé aukci mohou koupit například autoportrét od Rembrandta z roku 1632, nebo obraz od španělského mistra Joana Mira. Jeho cena podle odhadu Newmanové může přesáhnout tři čtvrtě miliardy korun.


"Toto fantastické dílo pochází z roku 1927. Jde o mistrovský kousek, který je klíčový pro celý surrealistický směr,“ dodala Newmanová.


Dalším tahounem aukce je takzvaný triptych od Francise Bacona, jehož cena se podle odhadů blíží ke dvěma miliardám. Celkově pak aukční síň díla předběžně odhaduje nejméně na devět miliard korun.

Související témata:
ls TN.cz