Ohnivé peklo

Australany zachraňují před plameny vojáci, odvezli je na lodích

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
Aktualizováno 3.1. 2020 13:40
Téma:

Australská armáda začala pomocí lodí evakuovat tisíc obyvatel pobřežní oblasti ve státě Victoria, které plameny odřízly od okolí. Požáry se i přes snahu hasičů kvůli silnému větru rychle šíří. Osmadvacet lidí se pohřešuje.

Spálené domy, auta. Čtyři tisíce zoufalých obyvatel města Mallacoota už od začátku týdne čekají na plážích, až jim oheň dovolí uprchnout do bezpečí. Jenže kouř a plameny město stále obklopují a situace se kvůli silnému větru zhoršuje.

 

"Je tu příliš mnoho kouře. Nemůžeme nic dělat, už to není zábavné. Jsme vyděšení a jen čekáme. Jsme rádi, že se odsud dostaneme," svěřila se Dani Barmeisterová.

 

Armáda už proto nechce čekat. Prvních tisíc lidí odváží loděmi. Přestože je čeká dvacetihodinová plavba, jsou šťastní, že uniknou ohnivému peklu.

Tisíce lidí utíkají před plameny. Ve státě Nový Jižní Wales platí týdenní stav nouze. Přesto jeho premiér čelí kritice za příliš malou pomoc. Jedna žena si s ním odmítla potřást rukou. "Podám vám ruku, jenom když dáte hasičům víc prostředků. Spousta lidí tu přišla o domov," zpražila politika.

 

Od září v plamenech zahynulo už devatenáct lidí a počet pohřešovaných za posledních čtyřiadvacet hodin stoupl o jedenáct.

 

Pusťte si čtvrteční reportáž o australských požárech:

 

Související témata:
pez TN.cz