Živelná pohroma

Tohle je peklo v plamenech! Hasiči marně bojují s požáry v Austrálii

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 10. 11. 2019
Téma:

Východ Austrálie sužují celý víkend rozsáhlé požáry, které devastují rozsáhlé oblasti Queenslandu a Nového Jižního Walesu. Úřady navíc varovaly, že oblast Sydney bude v úterý čelit "katastrofickému stupni ohrožení."

Lidé žijící v ohrožených oblastech navíc dostali důrazné doporučení, aby opustili své domovy a uchýlil se například do nákupních center, píše BBC.

 

Plameny už mají na svědomí nejméně tři oběti na životech, další tisíce lidí musely před postupujícím ohněm utéct do bezpečí. Hasiči uvedli, že více než 150 domů lehlo popelem.

 

Na ohnivé inferno už se připravuje i hlavní město Sydney. Země před deseti lety zavedla systém varující před požáry a nyní úřady vyhlásily, že oblast Sydney bude v úterý poprvé čelit "podmínkám na úrovni katastrofy." Meteorologové odhadují, že v oblasti bude až 37 stupňů Celsia, navíc má foukat vítr, který může šíření ohňů uspíšit.

Školy v ohrožených oblastech zůstanou zavřené, hasičům už přiletěli na pomoc jejich kolegové z Nového Zélandu. Premiér Scott Morrison nevyloučil, že se postupující ohnivé stěny pokusí zastavit i armáda.

 

Související témata:
TN.cz