zahraničí

Austrálii sužují obří záplavy. Velká voda vyhání ze země tisíce pavouků

Martina Nášelová
Martina Nášelová
23.3. 2021 22:30
Téma:

Východ Austrálie dál sužují rozsáhlé záplavy. Podle místních nejhorší za poslední půl století. Úřady už evakuovaly na 18 tisíc lidí a dalším 15 tisícům je evakuace nařízena. Povodně jsou ale katastrofou i pro nejrůznější živočichy. Ze zatopené země vylézají hadi a tisíce pavouků.

Některé zatopené plochy jsou pavouky úplně pokryté. Záplavy, které sužují hlavně východ Austrálie, jsou podle místních nejhorší za posledních 60 let. Velká voda zatopila některé domy až po střechu, jiné se zbortily jako domečky z karet.


Situace je katastrofální, protože mnoho míst už je zaplavených, a přesto dál velmi silně prší. Úřady už evakuovaly přes 18 tisíc lidí z nejpostiženějších oblastí. Další tisíce obyvatel zřejmě evakuace ještě v následujících dnech čeká.

 


Situace je nejkritičtější na východním pobřeží Austrálie, hlavně ve státě Nový Jižní Wales. Ohroženo je podle úřadů na 10 milionů lidí. "Voda stoupala velmi rychle a velmi velmi vysoko. Tak jsme se rozhodli, že musíme pryč, a naše děti zorganizovaly ten přesun,“ uvedla jedna z obyvatelek.


I když v Sydney v úterý na chvíli vysvitlo sluníčko a podle meteorologů by měl déšť v oblasti od středy slábnout, hrozba povodní bude trvat ještě několik dní.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

jh TN.cz