Příroda se zlobí

Austrálii svírají ohromné cyklony! Další bouře jsou nad oceánem

Téma:

Austrálie je v sevření dvou gigantických cyklon, obě navíc mají v následujících dnech zesílit a pak udeřit na pevninu. Jedna z nich už navíc přes Austrálii přešla, nyní se nachází v Carpentarském zálivu, kde nabírá na síle. Na jižní polokouli jsou hned čtyři bouřkové systémy.

Počasí v Austrálii ovlivňují hned dvě cyklony. Ta s označením Trevor již jednou udeřila a přešla přes poloostrov Cape York, pak se dostala do Carpentarského zálivu, kde nadále zesiluje. Z východní strany se na pobřeží žene cyklona Veronika, i ta postupně sílí.

 

Austrálie již začala podle portálu Stuff s evakuacemi, z domů muselo odejít kolem dvou tisíc lidí, někteří byli ze špatně dostupných míst evakuováni vzduchem, jiní po silnicích.

 

Trevor je podle australského meteorologického úřadu na třetím stupni z pěti, než ale dorazí k pevnině, měl by dosáhnout čtvrtého stupně z pěti.

 

V současné chvíli dosahuje vítr rychlosti 130 kilometrů v hodině, v nárazech to bylo dokonce 185 kilometrů v hodině. Celý systém postupuje rychlostí 11 kilometrů v hodině směrem na jihojihozápad. K pevnině by měl podle odhadů dorazit v sobotu.

 

GALERIE: Čtyři bouřkové systémy na jižní polokouli

1
/
4
Zdroj: NASA Worldview
Tropické cyklony Trevor a Veronika svírají Austrálii

 

Veronika se nachází severozápadně od města Broome a v současné chvíli dosáhla čtvrté kategorie. Očekává se, že cyklona ještě zesílí a dosáhne páté kategorie, před úderem na pobřeží by ale podle předpovědi měla opět zeslábnout na čtvrtou.

 

 

V tuto chvíli se systém pohybuje jihozápadně rychlostí šest kilometrů v hodině, její směr se má ale velmi brzy stočit na pobřeží. Vítr v cykloně dosahuje rychlosti 175 kilometrů v hodině, nárazy mají i 250 kilometrů v hodině.

 

Tím ale extrémní počasí na jižní polokouli zdaleka nekončí, v Indickém oceánu zuří další cyklona s označením Savannah, která již podle Severe Weather Europe dosáhla třetí kategorie. Ještě blíže směrem k Madagaskaru se pak vytvořila porucha s označením 93S.

 

 

Velké škody způsobila cyklona Idai, která zdevastovala Mosambik, Malawi a Zimbabwe, Nejhůře byl zasažen Mosambik, podle presidenta Filipeho Nyusiho může počet obětí přesáhnout tisíc. I přes veškerou snahu jsou někteří lidé stále bez pomoci uvězněni rozsáhlými povodněmi.
 

klma TN.cz