Zahraničí

Austrálii zaplavily miliony hlodavců, devastují zemědělskou úrodu

Filip Šusta
Filip Šusta
28.5. 2021 22:50
Téma:

Invaze myší způsobuje obrovské problémy lidem v jihovýchodní Austrálii. Trojici tamních států zaplavily miliony hlodavců a devastují vše, na co přijdou. Úřady v Novém Jižní Walesu pořídily tisíce litrů jednoho z nejsilnějších jedů na světě. Někteří farmáři se ale obávají, že nebezpečná látka dokoná to, co myši nestihly.

Scény skoro jako hororu jsou v posledních týdnech součástí života lidí na australském venkově. Myši jsou úplně všude. Zaplavily zemědělské sklady a ničí úrodu i techniku. Farmáři zatím vyčíslili škody na více než dvě miliardy korun. Jenže ani to není konečná suma.

 

"Bývávaly to čtyř až pětimetrové balíky. Myši je začaly žrát a úplně je zničily. Už je nemůžeme použít, protože jsou nasáklé myší močí, a kdybychom to dali ovcím, které jsou březí, tak potratí," popsal zkázu farmář Jeremy Hillam.

 

Lidé ucpávají každou škvíru, kterou by se hlodavci mohli dostat do jejich domů. Ani důmyslné pasti nestačí. Objevují se i zprávy o tom, že se lidé budí s myšími kousanci po těle a s výkaly na peřinách.

 

 

A škody nehlásí jen zemědělci. Myši si totiž nevybírají a ničí na co přijdou. Překousávají kabely a likvidují zboží v regálech. Problémy způsobují ve školách nebo nemocnicích. Zalézají do ventilací nebo odpadních potrubí. Hnijící mrtvá těla pak zapáchají a látky z nich prosakují do vodních zdrojů.

 

Podmínky pro rozmnožování mají myši letos výborné. Prospívá jim chladné počasí i dostatek potravy. Myší pár dokáže zplodit za rok až 500 mláďat. Samice může mít potomky každé tři týdny.

 

Odborníci tvrdí, že myši se už rozmnožily do takové míry, že se během několika týdnů dostanou i do velkých měst včetně Sydney. Australské úřady zatím nepovolily plošné používání vysoce toxického jedu. Nejvíce zasažený Nový Jižní Wales se ale brzy povolení dočká a zásoby si už pořídil.

 

 

Problém s přemnoženými zvířaty řeší také na Novém Zélandu. Přemnožili se tam ježci. Nemají tam totiž skoro žádné přirozené nepřátele. V zahradách a pralesech tak likvidují původní zvířecí druhy. Nový Zéland přitom vede kampaň, ve které chce do roku 2050 pomocí pastí, lovu a jedu vyhubit zavlečené zvířecí predátory.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
JH TN.cz TN.cz