Absurdní situace!

V zákazu řízení jel autem po dílně. Vězení zrušil až Ústavní soud

Ústavní soud - automechanik
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Téma:

Jako v Kocourkově se musel cítil automechanik, který za porušení zákazu řízení během výkonu své práce dostal nepodmíněný trest osm měsíců vězení. Třem soudům vadilo, že přemisťoval opravovaná auta v areálu autodílny. Automechanika se zastal až Ústavní soud a rozsudek zrušil. Stalo se tak ale až poté, co muž trest vykonal.

Zákaz řízení měl obžalovaný porušit celkem 28krát v období od prosince 2015 do března 2016. Jako důkaz měly sloužit kamerové záznamy. Soudy viděly problém v tom, že pozemek garáží je vedený jako veřejně přístupná účelová komunikace. Přístup k ní je ale přitom omezený z obou stran značkou zákazu vjezdu mimo uživatele garáží a dopravní obsluhy.

 

V garážích měl automechanik vlastní autoservis. S auty tam proto musel kvůli opravám popojíždět o 10-15 metrů, což byl podle soudů problém.  "Obecné soudy se však nezabývaly otázkou, zda činnost stěžovatele lze vůbec z pohledu trestního zákoníku posoudit jako řízení motorových vozidel," napsala v prohlášení Ústavního soudu jeho tisková mluvčí Miroslava Sedláčková. Ze záznamů je totiž patrné, že muž "řídil" auta pouze v rozmezí od jedné do tří minut.

 

Podle ÚS tedy nemohl muž nikoho ohrozit a přednost musel dostat selský rozum. "Ústavní soud, na rozdíl od obecných soudů, zastává názor, že posuzovaný skutek nedosahuje ani dolní hranice společenské škodlivosti, aby jej vůbec bylo možné považovat za trestný čin," vysvětluje Sedláčková v prohlášení.

 

"Musíme s politováním konstatovat, že náš klient již vykonat trest odnětí svobody v trvání 8 měsíců, tedy v celém rozsahu, a to na základě nezákonného rozhodnutí," prohlásil pro TN.cz mužův advokát Robert Plicka. "Nyní klient samozřejmě do jisté míry cítí zadostiučinění a každopádně máme radost, že Ústavní soud konstatoval, že bylo ve věci porušeno právo klienta na spravedlivý proces," doplnil Plicka.

 

 

Podle Ústavního soudu všechny tři soudy, na které se automechanik obrátil, tedy Obvodní soud pro Prahu 5, Městský soud v Praze a Nejvšší soud, tvrdě pochybyly. Věc se nyní vrací zpět k Obvodnímu soudu, který se při rozhodování musí řídit názorem ÚS. "S ohledem na odůvodnění Ústavního soudu očekáváme, že klient bude obžaloby zproštěn a současně budeme požadovat náhradu škody po státu za nezákonná rozhodnutí," uzavřel Plicka.

nor TN.cz