varování odborníků

Autosedačky nejsou vhodné ke spánku. Dětem hrozí udušení

Dítě v autosedačce
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Mnozí rodiče nepoužívají dětské autosedačky jen v autě - nechávají v nich spát své ratolesti i doma. To je ovšem podle odborníků zásadní chyba, autosedačky nesmí být využívány jako kolébky. Dětem totiž hrozí udušení.

Většinu lidí by nejspíš ani nenapadlo, že miminka v autosedačkách umírají častěji kvůli udušení než při dopravních nehodách. Experti z Univerzity ve Virginii provedli studii, která prokázala, že není bezpečné nechávat děti spát v autosedačkách. Varují proto rodiče, aby je nepoužívali místo kolébek.

 

Podle britského deníku Daily Mail vědci prověřili zhruba 12 tisíc případů úmrtí kojenců během spánku. Téměř 220 z nich přitom zemřelo v autosedačkách - drtivá většina přitom necestovala v autě, ale spinkala doma.

 

Ve většině případů se jednalo o tzv. polohovou asfyxii, tedy udušení v důsledku špatné nefyziologické polohy těla. Kromě ztíženého dýchání je porušena i funkce srdce jako pumpy, protože mu žíly nedokážou dodat dostatečné množství krve. Polohová asfyxie je jednou z častých příčin smrti u kojenců.

 

Pokud je v autě autosedačka správně připevněna, hrozí dětem minimální nebezpečí. Když ji ale položíte na rovný povrch, může dítěti hlavička spadnout dopředu, protože má mnohem slabší krční svaly než dospělý člověk. Tím si ucpe dýchací cesty.

 

 

"Autosedačky jsou velmi důležité při cestování s kojencem. Pokud jste ale doma, je ideální nenechávat v nich děti spát. Nejbezpečnější pro dítě je, aby spalo na pevném a rovném povrchu," napsala vedoucí výzkumu Rachel Moonová.

 

Odborníci zároveň doporučují, aby rodiče s takto malými dětmi necestovali příliš dlouho v kuse. V autosedačce by miminko nemělo zůstávat déle než dvě hodiny. "Na delších cestách doporučujeme, aby rodiče dělali pravidelné pauzy, při kterých dítě vyjmou z autosedačky," radí manažerka společnosti The Lullaby Trust Kate Holmesová.

sei TN.cz