NEBLAHÉ ZMĚNY

Až dva týdny bez příznaků! Čína se bojí, že by koronavirus mohl zmutovat

Koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
22.5. 2020 18:44
Téma:

Noví nakažení z Číny mohou svědčit o tom, že se koronavirus mění. Může se prodloužit délka, kdy nevykazuje v lidském těle symptomy. Je potřeba ale dalšího bádání, než se mutace potvrdí, říkají odborníkci.

Čínští lékaři upozornili na odlišné chování koronaviru u nově nakažených pacientů ze severozápadních provincií Ťi-lin a Chej-lung-ťiang. Informoval o tom portál National Post. Trvá delší dobu, po kterou jsou nositeli viru a také, než z těla konečně zmizí.


Trvá také déle, než se projeví symptomy nemoci, a to jeden až dva týdny. “Delší období, v němž pacienti nevykazují žádné symptomy, vytvořilo nárůst nakažených v jednotlivých rodinách,“ řekl čínský lékař Čchiou Chaj-po v čínské státní televizi v úterý.

 


Výzkumníkům zatím není jasné, jestli se virus skutečně mění, nebo jsou rozdíly oproti předchozím pozorováním způsobené možností podrobněji pacienty sledovat.


“Teoreticky mohou některé změny v genetické struktuře vést ke změnám viru, nebo jak se virus chová. Mnoho změn ale nevede k žádným znatelným změnám,“ prohlásil profesor z Hongkongské univerzity Keidži Fukuda.

Po návratu lidí do práce očekávají epidemiologové druhou vlnu nákazy. Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz