Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Brexit

Odložte brexit do léta, prosí Mayová. Britové jdou do eurovoleb

Britská premiérka Theresa Mayová v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června. Británie se podle ní připraví na účast v květnových volbách do Evropského parlamentu.

Tuto podmínku až dosud Mayová odmítala a část její vlády kvůli ní hrozila rezignací. O případném posunutí termínu brexitu budou Tusk a lídři unijních zemí rozhodovat na bruselském summitu příští středu.

 

Předseda Evropské rady Donald Tusk přitom chce údajně Británii nabídnout flexibilní dvanáctiměsíční odklad termínu odchodu z Evropské unie, informuje britská stanice BBC s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený unijní zdroj.

 

 

Tuskův plán by Londýnu umožnil odejít dřív, pokud by britský parlament schválil dohodu o brexitu, kterou Dolní sněmovna již třikrát odmítla. Příští týden by Tuskův návrh museli schválit zástupci členských zemí EU na summitu věnovaném právě brexitu.


Anketa

Má mít Británie ještě rok na odchod z EU?

Hlasovalo 18923 lidí.
Podle současného harmonogramu má Británie opustit Evropskou unii 12. dubna, ovšem britští poslanci stále nepřijali dohodu s Bruselem upravující podmínky brexitu. Unijní představitelé varují, že hrozba problematického odchodu bez dohody je stále pravděpodobnější.


Britský generální prokurátor Geoffrey Cox řekl BBC, že pokud rozhovory mezi konzervativci a labouristy selžou, nastane podle něj pravděpodobně varianta s delším odkladem brexitu.

 

 


Situaci komplikují nadcházející květnové evropské volby. Brusel už dal dříve najevo, že Británie musí do 12. dubna oznámit, zda postaví své kandidáty. Pokud se tak nestane, varianta s delším odkladem nebude možná.

 

Pusťte si čtvrteční reportáž:

 

tn.cz / ČTK