Zahraniční mise

Až se z Afghánistánu stáhnou USA, půjdou i Češi. Zatím ale cvičí

Téma:

Ministr obrany Lubomír Metnar chce české vojáky stáhnout z Afghánistánu, pokud ze země odejdou Američané. Zatím ale Češi na afghánských základnách své úkoly plní podle plánu. Což může potvrdit i štáb televize Nova, který u jednoho takového cvičení na základně v Bagrámu natáčel.

Afghánistán, letecká základna Bagrám. Asi dvě stovky českých vojáků se připravují na možné problémy při hlídkování v okolí. Patrolu pěti obrněných vozidel zastavuje improvizované výbušné nástražné zařízení. Vojáci musejí reagovat.

 

Nálož poškodila komunikační systém vozu. Z okna proto vylétá červená světlice - signál toho, že uvnitř je těžce raněný.

 

"To pro nás znamená to, že přeskakujeme některé standardní postupy, najíždíme přímo k vozidlu, a snažíme se vyprostit a ošetřit toho raněného co nejdříve," vysvětluje zástupce velitele čety, nadrotmistr B. V.

 

Vozy tvoří kolem zasaženého ochranný kruh a jde se do akce. Priorita je zajištění bezpečnosti v okolí a ošetření raněných. V akci rozhodují vteřiny. Následuje naložení zraněných a transport na bezpečné místo, kde je převezme vrtulník.

 

 

Od výbuchu po rozjetí kolony uběhlo zhruba 7 minut. Vojáci zareagovali na jedničku. Scénáře na nácvik taktiky při případném incidentu se dají obměňovat - variant je přitom nespočet.

 

Na sto procent se proto podle vojáků i odborníků připravit nikdy nedá. Přesto cvičení zbytečné není, protože dokáže připravit na reálné situace.

 

Vojáci se podle dohod mají z Afghánistánu stáhnout do 18 měsíců od podepsání příměří s Tálibánem. Spojenci včetně Čechů by se tak mohli vracet domů už během příštího roku.

pez, Šimon Pilek TN.cz