inspirace rakouskem

Babičku zabila doga! Města zvažují omezení pro bojová plemena

Argentinská doga
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

V reakci na otřesný případ na Českolipsku, kde minulý týden 91letou stařenku zabila doga, některá města začala uvažovat o omezení pro tzv. bojové psy. Inspirují se Vídní, kde začala platit nová pravidla pro majitele některých plemen psů. Od července se omezení ve Vídni dotkne všech pejskařů.

Vídeň už se s pejskaři mazlit nebude - od úterý tam platí nové nařízení o držení zvířat, který zpřísnilo dosavadní pravidla pro majitele tzv. bojových plemen. Jejich výčet mohou lidé najít ve vyhlášce a patří mezi ně například pitbull, brazilská fila, argentinská doga, stafordšírský bulteriér nebo rotvajler.

 

Majitelé těchto plemen při venčení nesmí být opilí - maximální tolerance je 0,5 promile. Dále musí mít psy na vodítku a s náhubkem. Změny se dotkly i povinného certifikátu, který musí mít každý majitel takového plemena. Nejpozději do dvou let od složení zkoušky musí podstoupit přezkoušení, před kterým se svým psem povinně absolvují desetihodinový trénink u kvalifikovaného instruktora.

 

"Město tím zareagovalo na tragický případ napadení dítěte rotvajlerem z loňského září," uvedl mluvčí Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa. Sedmnáctiměsíčního chlapečka tenkrát pokousal na hlavě pes patřící sousedům, přičemž batole na následky zranění v nemocnici zemřelo.

 

Zpřísnění pravidel tak má sloužit pro ochranu vídeňských obyvatel a především dětí. Vídeň tímto ovšem nekončí. Od 1. července začnou platit další omezení, která se tentokrát dotknou všech pejskařů. Před pořízením jakéhokoliv psa budou muset obyvatelé Vídně absolvovat kurz zaměřený na vše od zákonných pravidel až po správnou péči o zvířata.

 

 

V uplynulých dnech začala i některá česká města diskutovat o zavedení pravidel pro majitele bojových plemen. Reagují tak především na otřesný případ z minulého týdne, kdy stařenku (†91) v obci Pihel na Českolipsku zabila volně pobíhající argentinská doga.

 

S volně pobíhajícím agresivním psem se dostala do křížku i 36letá žena ve Zlíně. V pondělí před polednem ji pokousal cizí pes, který se k ní přihnal, když venčila svého psa. Aby ho uchránila před útokem, chtěla ho vzít do náruče - v tu chvíli se jí druhý pes zakousl do ruky a zlámal jí prsty. Majiteli, který za ním utíkal, za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti teď hrozí až dva roky ve vězení.

sei TN.cz