setkání s trumpem

Babiš dorazil do Spojených států, jednal s podnikateli i vědci

Téma:

Český premiér Andrej Babiš zahájil svou první oficiální návštěvu Spojených států. Po příletu do Washingtonu se předseda vlády nejprve setkal se zástupci obchodní komory a vědci. Večer pak na programu bylo NBA.

V úterý po poledni se Andrej Babiš s manželkou Monikou vydal na deset a půl hodiny dlouhý let do Washingtonu. V plánu byla i krátká zastávka v islandském Keflavíku na doplnění paliva.

 

Do Spojených států dorazili kolem jedné ráno českého času. Ještě v letadle je vítal český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.

 

Monika Babišová se na sociální síti nechlubila jen fotkami z letadla. Z balkonu jednoho z nejluxusnějších washingtonských hotelů mají manželé Babišovi totiž jedinečný výhled na sídlo prezidenta USA.

 

Ve středu ráno se už ale jednalo, premiér má během cesty v plánu 24 schůzek. První s americkými podnikateli, mezi nimiž jsou například zájemci o dodávku vrtulníků pro českou armádu. Po návštěvě Národní vědecké nadace Babiše čeká prohlídka Marylandské univerzity. A podívá se také do centrály CIA. "Je to v programu, ale já se k tomu nechci víc vyjadřovat," reagoval Babiš.

 

 

Hned po odletu vládního speciálu ale do Spojených států vyrazilo podle některých médií ještě jedno letadlo a na jeho palubě měl být šéf bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. I on se zřejmě setká s ředitelkou zpravodajské služby Ginou Haspelovou. Babiš s ní chce zřejmě mluvit o mezinárodním terorismu.

 

Večer si premiér oddechne na zápase Wizzards proti Dallasu. S jediným českým hráčem v NBA Tomášem Satoranským se ale nakonec nesetká. Z organizačních důvodů je také zrušená páteční schůzka s předsedkyní Sněmovny reprezentantů, demokratkou Nancy Pelosiovou.

 

Nejdůležitější schůzka ale Andreje Babiše čeká zítra, v Oválné pracovně se sejde s prezidentem Donaldem Trumpem.
 

Kristina Tůmová / klma tn.cz / TV Nova