Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.3. 2018 13:23
Evropská rada

Babiš jedná s lídry Evropy: Řeší Facebook i otravu agenta Skripala

Zdroj: TV Nova

Pravidlenou debatou šéfů států a vlád osmadvaceti členských zemí Evropské unie s předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim ve čtvrtek v Bruselu začal dvoudenní březnový summit Evropské unie. Jedním z prvních témat je globální volný obchod, ve čtvrtek večer se vrcholní představitelé EU zabývali i nedávným útokem na bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala v anglickém městě Salisbury.

"Tusk zazvonil zvonkem na znamení začátku jarní Evropské rady," napsal na twitteru mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska. "Nejprve je na pořadu tradiční výměna názorů s předsedou EP," doplnil s odkazem na Tajaniho.

 

Jedním z prvním témat byla podpora globálního volného obchodu. Evropská unie by chtěla získat výjimku z nových cel na ocel a hliník, které před časem uvalily Spojené státy.

 

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při příchodu na summit uvedl, že šéfové států a vlád se svou reakcí v této oblasti vyčkají na očekávané prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Američané později uvedli, že Evropské unie se clo zatím týkat nebude.

 

 

Summit se také zabýval útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury. Zástupce členských států o podrobnostech kauzy informovala ve čtvrtek večer britská premiérka Theresa Mayová.

 

Prezidenti a premiéři ostatních zemí Evropské unie souhlasí s názorem britské vlády, že za útok nervovou látkou v jihobritském Salisbury je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko. Uvedl to na twitteru předseda unijních schůzek Donald Tusk s tím, že podle summitu EU není jiné věrohodné vysvětlení.

 

Šéfové států a vlád evropského bloku už při příchodu na dnešní bruselské jednání v mnoha případech zdůrazňovali jednotu evropského postoje ke kauze. Moskva jakýkoli podíl na pokusu o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou novičok (nováček) odmítá.

 

Summit tedy večer zřejmě poněkud posílil vyznění diplomaty předem připravených závěrů schůzky, které uváděly, že lídři berou britská obvinění "mimořádně vážně".

 

Dosluhující italský premiér Paolo Gentiloni před začátkem summitu oznámil, že chce, aby se diskutovalo i o kontroverzním využívání dat Facebooku společností Cambridge Analytica.
 

 

S informacemi o plnění předchozích rozhodnutí z unijních summitů vystoupí také premiér předsednické země Bojko Borisov, mimo jiné by měl hovořit o pokroku při prosazování migrační reformy označované Dublin IV.

 

vbo tn.cz / ČTK