anketa vox populi

Babiš chce velké muzeum: Peníze jsou třeba jinde, zlobí se lidé

Andrej Babiš - Praotec Čech
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Mýtický praotec Čech a Andrej Babiš
Téma:

Andrej Babiš rozvířil společnost i sociální sítě novým nápadem - postavit v Praze "muzeum našeho národa od praotce Čecha". Soudě podle ohlasů na Facebooku se "našemu národu" příliš nezavděčil. Lidé mu otloukli o hlavu Čapí hnízdo i dluhopisy a upozornili ho, že mají jiné problémy a starosti.

Anketa

Líbí se vám nápad Andreje Babiše postavit v Praze

Hlasovalo 246 lidí.
Předvolební dobu rozvířil ministr financí Andrej Babiš typicky předvolebním nápadem. Při svém zamyšlení nad odkazy českých panovníků ho napadlo postavit v Praze "muzeum našeho národa od praotce Čecha". A ministr financí rozhodně neuvažuje v malém, podle jeho plánu by návštěva měla trvat "sedm hodin například".

 

Jak Andrej Babiš svůj nápad odůvodnil? "Hlavně je důležité, aby v politice byli lidé, kteří v životě postavili alespoň psí boudu," dodal ke svému nápadu. Srovnal ho s budovou Nadace Louise Vuittona, obdivovanou moderní stavbou Paříže, jejíž tvůrce je i spoluautorem pražského Tančícího domu: "Byl jsem ve Fondation Louis Vuitton, to je druhé nejnavštěvovanější místo v Paříži, po Eiffelovce, za 150 milionů dolarů, je tam muzeum..."

 

 

V prvé řadě je třeba napravit drobný omyl: Nejnavštěvovanější památkou Francie i Paříže není podle tamního úřadu pro turistiku Eiffelova věž, ale katedrála Notre-Dame a Bazilika Sacré-Coeur. Ani supermoderní a uznávaná stavba tak nedokáže překonat slávu a turistickou přitažlivost starších památek.

 

Druhá výtka k Babišově výroku, kterou mu na sociálních sítích lidé rychle připomněli, se týká praotce Čecha. Od něho by se v Babišových představách měl odvíjet počátek národních dějin, které by chtěl v muzeu představit.

 

 

Potíž je v tom, že celé generace historiků nedokážou hodnověrně existenci praotce Čecha doložit a spíše se přiklánějí k tomu, že jde o mýtus. Přinejmenším v podobě, v jaké si lidé obvykle praotce Čecha představují - vystupujícího na horu Říp a pronášejícího slova o mléku a strdí. Tuto představu generacím Čechů (a jak dokazuje Babiš - i Slováků) vnutil Alois Jirásek. A před ním ještě řada starých kronik a kronikářů.

 

První zmínka o praotci Čechovi je z Kosmovy kroniky (12. století), kroniky děkana pražské kapituly. Nepíše se v ní ale o žádném bratrovi Lechovi, o původu praotce Čecha, ani o výstupu Slovanů na horu Říp. Protože je psaná latinsky, praotec je tam navíc zmiňovaný jako Boemus. Historici navíc připomínají, že celý příběh je velmi podobný příchodu Židů do Země zaslíbené a může být inspirován Biblí.

 

 

Babišovy představy o muzeu praotce Čecha proto lidé na Facebooku hned korigovali. "Praotec Čech neexistoval. Zprostředkované informace o našich dějinách lehce před rokem 1000 pocházejí z německých a francouzských kronik. Písemné dokumenty se prakticky nedochovaly žádné před tímto rokem a je tedy možné se jen dohadovat," napsal Babišovi v jedné z reakcí Petr Havel.

 

Většina lidí ale stavbychtivému ministru financí s gustem připomněla jeho kauzu Čapí hnízdo a podezřelé čerpání dotací na projekt, které stále vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Čapího hnízda se týkal hned první příspěvek pod Babišovým statusem od Davida Hrušky: "Mám nápad! Co třeba nějakou farmu? Pojmenujeme ji po nějakém zvířátku... třeba čáp :) a ono nám to ta EU na dotacích zaplatí, ne? :) Aha, tak to už tady bylo... nevadí...". ˇOstatní diskutující příspěvek zřejmě pobavil, protože dostal více než 150 "lajků".

 

 

"Pane Babiši,bude nejlepší,když už Vás nic napadat nebude...pak ANO,BUDE LÍP!! Máme Čapí hnízdo! A další Váš nápad - Vaši Psí boudu za 150 milionů dolarů (dotací pro Vás) z našich daní už financovat nechceme," nebrala si servítky ani Renáta Ježková.

 

Další ironická poznámka od Jakuba Kočího mířila k tomu, jak podezřele Babiš získal dluhopisy vlastního koncernu Agrofert: "Super nápad! A zaplatíme to dluhopisy. Určitě to nějak dobře zkoulíte! A stálá expozice se bude jmenovat: "Od praotce Čecha k praBabišce".

 

 

Jiní ale nasadili vážnější tón a podivovali se nad tím, proč a jak se podobné nápady berou zrovna u ministra financí, jehož náplň práce je jiná. Reagovala tak například Dana Smékalová: "Když se zamyslím, pořád mi vychází, že by ministr financí měl mít úplně jiné zájmy, než navrhovat nějaké stavby. Na to tu snad máme jiné ministerstvo a instituce, ne?"

 

Ostatní zpravidla připomínali, že Praha má aktuálně úplně jiné problémy. Například nedostatek bytů, jejichž cena navíc neúnosně roste. Ministrovi tak odvětil například Pavel Přeučil: "Pokud má Praha skutečně na účtu desítky miliard, bylo by daleko účelnější se konečně začít věnovat bytové výstavbě a nenechávat vše na vůli developerů. Nájemní byty v Praze zkrátka nejsou a situace je čím dál horší. Desítky tisíc, zejména mladých lidí nedosáhnou na vlastní bydlení, zejména proto, že nájmy dnes tvoří až 80% čistého příjmu. (...) Bez bytu se rodina zakládat nedá, což potvrzují všechny demografické rozbory i výhledy do příštích let. Někdy mi to připadá jako cílená politika k vyhlazení českého národa."

 

 

Ondřej Holubovský na Facebooku Babišovi připomněl i další potřeby: "Než postavit nějakou budovu, kterou využije omezené množství lidí, tak co třeba investovat do infrastruktury, do zázemí škol a do podobných investic, které mají určitou návratnost a měli by pomoct k zisku dalších peněz?"

 

Ne všichni ale byli kritičtí a našli se i lidé, kteří Babišovi drží palce. "Normální úvaha normálního člověka. Muzeum v Bilbau jsem viděl a zatajil se mi dech. Neříkám Praha, ale např. Brnu by nějaké současné monumentální dílo slušelo. Zatím jsou za námi jen sídliště a dost zvláštní dálnice. To tím chtěl, myslím, pan Babiš říct."

 

 

Jiří Slapnička a další lidé zase upozornili na osud jiné ambiciózní stavby - nikdy nerealizované Kaplického knihovny. "Mohli byste oživit projet Kaplického knihovny? Je unikátní a záviděli by nám ho. Francouzští moulové také chtěli Eiffelovku po Světové výstavě zbourat a dnes je symbolem nejen Paříže. Kaplický je jedním z neuznaných a zašlapaných českých géniů," reagoval Václav Šafránek.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / gar