Rozhodnutí Černošic

Babiš má za střet zájmů platit. Zveřejnili výši pokuty od úřadu

Téma:

Premiér Andrej Babiš by měl podle deníku Právo zaplatit pokutu 200 tisíc, kterou mu uložil městský úřad v Černošicích. Ten projednával stížnost Transparency International na Babišův střet zájmů. Babiš podle rozhodnutí úřadu nadále ovládá některá média.

Informaci o výši pokuty zveřejnil deník Právo s odvoláním na důvěryhodný zdroj seznámený s rozhodnutím radnice. Úředníci i Babiš se odmítli k řízení vyjádřit s tím, že bylo neveřejné. Dosud tak bylo jasné jen to, že úřad se přiklonil na stranu české pobočky Transparency International (TI).

 

Babišovi právníci se proti rozhodnutí z 21. ledna odvolali. V úterý to potvrdil také městský úřad Černošice. O případu teď bude rozhodovat nadřízený středočeský krajský úřad, který to musí stihnout v lhůtě třiceti dnů. Šéfuje mu přitom hejtmanka z hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová.

 

Na černošický úřad, pod který spadají také Průhonice, kde Babiš žije, se obrátila česká pobočka protikorupční organizace TI loni v srpnu. Upozorňovala, že Babiš jako politik podle ní nadále ovládá některá média prostřednictvím holdingu Agrofert a dochází tak ke střetu zájmů.

 

 

Úřad dal neziskové organizaci za pravdu. Premiérovi a předsedovi hnutí ANO hrozila za přestupek pokuta od pěti do 250 tisíc korun. Úředníci se tak podle deníku přiklonili k horní hranici. Až do rozhodnutí středočeského krajského úřadu Babiš pokutu platit nemusí.

epa TN.cz