Daňové podvody?

Babiš otočil: "Dluhopisy vysvětlím, premiérovi píšu dopis!"

Téma:

Andrej Babiš dál čelí kritice kvůli nákupu korunových dluhopisů. Lídři některých stran a poslanci podezírají ministra financí z toho, že ošidil stát na daních o desítky milionů korun a požadují po něm vysvětlení.

Ačkoli ministr financí Andrej Babiš dříve tvrdil, že ohledně dluhopisů už se vše vysvětlilo, dnes řekl, že nejasnosti kolem svého podnikání a nákupu korunových dluhopisů vysvětlí jak koaličním partnerům, tak poslancům.

 

"Určitě na to budu reagovat, píšu panu premiérovi dopis, kopii pošlu i panu Bělobrádkovi," uvedl Babiš. Ministr však stále říká, že se nákupem korunových dluhopisů nedopustil ničeho nelegálního a jednal v mezích toho, co v roce 2012 zákony umožňovaly.

 

"Samozřejmě napíšu i Sněmovně, zopakuji, že ty příjmy mi byly ověřeny a že jsem tady jediný politik, který za posledních 20 let zveřejnil daňové přiznání," upozornil předseda hnutí ANO.

 

Podle některých politiků je ale otázkou, zda bylo Babišovo jednání v mezích slušného chování, když už ne nelegální. "Myslím si, že tam jsou i další věci, které se týkají korunových dluhopisů. Protože ne všechno, co je legální, co je v souladu se zákonem, je etické," prohlásil vicepremiér Pavel Bělobrádek.

 

 

"Tady nejde jenom o vysvětlení směrem k poslancům, jde i o vysvětlení směrem k veřejnosti. Jestliže vláda prosazuje opatření proti daňovým únikům, tak není možné, aby ministr financí byl sám podezřelý," doplnil premiér Sobotka.

 

"Podle mého názoru by tento problém, jak už jsem řekl, měla vyšetřit jednak finanční policie a jednak daňová správa," vyjádřil se i prezident Miloš Zeman.

 

Premiér Bohuslav Sobotka na sociálních sítích Andreje Babiše vyzval, aby veškeré otázky týkající se hospodaření s penězi a nákupu dluhopisů vysvětlil do konce dubna. To ostatně požaduje svým usnesením z minulého týdne i Sněmovna.

Jakub Pacner/epa TN.cz