podezřelé dluhopisy

Babiš Sobotkovi: Zákon jsem neporušil! Prověříme, řekl premiér

Téma:

Andrej Babiš odpověděl premiéru Sobotkovi na jeho dopis, kterým se dožadoval vysvětlení nejasností kolem majetku ministra financí a toho, jak strážce státní pokladny Babiš sám přiznává a odvádí daně. Jak se očekávalo, podle Babiše je všechno v pořádku. Přesto začal couvat a chce nově zdanit i vlastní příjmy z dluhopisů.

Anketa

Věříte Andreji Babišovi, že se koupí dluhopisů vlastní firmy nechtěl vyhnout placení daní?

Hlasovalo 263 lidí.
Dopis, kterým odpověděl místopředseda vlády a ministr financí Babiš premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dnes zveřejnil Český rozhlas. Premiér chtěl vysvětlit podezřelé okolnosti, za jakých nabyl Babiš dluhopisy vlastní firmy, proč z příjmů z nich neplatí daně, jestli nejde o daňový únik a zda to finanční správa vyšetřuje.

 

Odpověď Andreje Babiše, lídra ANO, se dala očekávat, i kdyby nebylo pár měsíců před volbami. Pochopitelně vinu za nic necítí a zákon neporušil. Babišova odpověď odpovídá vzoru někdejšího premiéra Stanislava Grosse, kterého nejasnosti kolem majetku stály křeslo i kariéru. Gross v této souvislosti proslul výrokem, že "původ peněz je tak křišťálově čistý, že ani křišťál křišťálově čistější být nemůže. Takže znovu opakuji – odpovědi na tyto otázky jsou křišťálově čisté".

 

 

Babiš v pětistránkovém dopise například píše: "Nic, co by bylo v rozporu se zákonem, se nestalo. Žádné právní předpisy neupravují, kdo může dluhopisy nakoupit." Vysvětluje tak podivný obchod, kdy Agrofert vydal dluhopisy, ale koupil je jediný člověk - jeho majitel Babiš. Obvyklé ale spíše je, že se dluhopisy rozpustí mezi více kupců a vlastníků.

 

Sobotka (a nejen on) Babiše podezřívá, že si tímhle "křišťálovým" způsobem pouze zajistil z dluhopisů příjem 90 milionů ročně, ze kterého nemusí platit daně. Babiš tvrdí, že firma potřebovala jeho peníze (nevysvětluje už, proč jen jeho a proč dluhopisy nevlastní nikdo jiný) a že o žádný podfuk nešlo: "Nedošlo k žádné optimalizaci, ale došlo k tomu, že v rámci toho, co stát deklaroval, že je v pořádku, tak toho samozřejmě podnikatelé využili. U mě to ale primárně bylo, že firma skutečně potřebovala ty dlouhodobé peníze. Takže to odmítám."

 

Sobotka Babišovi: Nedostatečná odpověď. Budu to řešit

 

Bohuslav Sobotka se ale s Babišovou odpovědí spokojit nehodlá. Vysvětlení otázek kolem zdanění korunových dluhopisů bude požadovat po daňové správě. Novinářům řekl, že odpověď, kterou dostal od ministra financí Andreje Babiše (ANO) formou dopisu, má za nedostatečnou. O schůzce s vedením daňové správy hovořit nechtěl.

 

"Ty informace mi nedávají dostatečnou záruku, že daňová správa k té věci skutečně přistupovala odpovědným způsobem," uvedl Sobotka. Dodal, že v dopise Babiš mimo jiné kritizuje svou bývalou náměstkyni odpovědnou za daňovou oblast, což nastoluje otázku, jakým způsobem daňová správa funguje a fungovala.

 

 

Ještě hůř se do Babiše dnes ve své reakci na tiskové konferenci pustil Miroslav Kalousek. Upozornil, že už dnes "každá operace, která nemá jiný důvod než daňovou optimalizaci, je nezákonná, i když proběhla formálně podle zákona". Vyzval finanční spárvu, aby Babišovi a všem majitelům firem, kteří vydali a nakoupili korunové dluhopisy, položila tři otázky: "Proč dluhopisy měly hodnotu jedné koruny, proč byla společnost financována právě dluhopisy a proč byl úrok stanovený jaký byl."

 

Pak podle šetření musí finanční správa vyměřit sankci, tvrdí Kalousek. "Musí konat, jinak poruší zákon," dodal na adresu finančních úřadů a správy.

 

 

Přesto se zdá, že i Babišovi dochází neudržitelnost postavení ministra financí, který neplatí daně ze závratného majetku, zatímco to požaduje po každém občanovi státu. Obzvlášť osm měsíců před parlamentními volbami. Sobotkovi v dopise Babiš oznámil, že do Sněmovny podal návrh na zdanění korunových dluhopisů.

 

Návrh by se ale týkal jen případů stejných jako je Babiš - tedy majitelů firem, kteří si nakoupili "vlastní" dluhopisy. A také by se nedotkl minulosti. To, co Babiš nezdaněním příjmů vydělal, už mu zůstane. A ostatním také. Když návrh projde schválením, od příštího roku by Babiš už příjmy z dluhopisů měl mít zdaněné.

 

 

Ministr financí čelí kvůli nákupu trestnímu oznámení pro krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Finanční správa ale v souvislosti s korunovými dluhopisy zatím žádný daňový únik neřeší.

 

A jak dnes napsal v dopise Babiš -  nikdo po něm už zpětně nepůjde. Prověřovat, jestli on nebo někdo jiný vydáním a koupí korunových dluhopisů obcházel placení daní, se zkrátka do minulosti řešit nebude. Podle Babiše nejsou plošné kontroly zapotřebí. "Nelze předjímat, že všichni emitenti korunových dluhopisů a jejich stávající držitelé se dopustili nezákonné daňové optimalizace," napsal Sobotkovi.

 

 

Ministr financí čelí i podezření, že na nákup dluhopisů neměl dost peněz. Babiš sice včera zveřejnil potvrzení od banky, z kterého vyplývá, že cenné papíry v nominální hodnotě 1,48 miliardy koupil za 1,55 miliardy. Nejde ale o výpis z účtu, který by byl jednoznačný. Chybí mu některé důležité náležitosti, včetně data a důkazu, že šlo o soukromý účet Andreje Babiše.

tn.cz / gar