Výměna ministrů

Babiš navrhl nového ministra. Zeman ho přijme v úterý odpoledne

Jan Houška
Jan Houška, Martina Brabec
23.10. 2020 16:12
Téma:

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi kandidáta na ministra zdravotnictví. Prezident ho přijme v úterý. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že setkání proběhne ve 14 hodin.

Prezident Miloš Zeman přijme Babišova kandidáta v úterý 27. října. Nejpozději ve čtvrtek 29. října by ho premiér chtěl uvést do funkce. Konkrétní jméno ale říci nechtěl. Nesdělil ho prý ani prezidentovi. Předal mu ale jeho životopis. 

 

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že setkání prezidenta a kandidáta na ministra proběhne v úterý od 14 hodin.

 

Celý záznam Babišova briefingu v Lánech:

 

"Pan prezident postupuje v dohodě s premiérem. Zvolený postup je maximálně vstřícný, optimální, plně odpovídá vzniklé situaci. Pan prezident nebude přispívat k mediální hysterii. Klíčové je, že díky řešení, které vzniklo v Lánech, není nikterak ohrožen boj s nebezpečnou pandemií," uvedl také Ovčáček.

 

 

Podle Babiše jde o schopného kandidáta. "Je to člověk, který má bohaté zkušenosti ve zdravotnictví," řekl Babiš. "Má velkou odbornou praxi a mezinárodní zkušenosti," dodal.

 

Premiér přijel do Lán v 16 hodin. S prezidentem řešil post ministra zdravotnictví. Současný ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) odmítl na svou funkci rezignovat. 

 

 

Premiér Babiš požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu o rezignaci poté, co byl ve středu před půlnocí spatřen, jak vychází z restaurace na pražském Vyšehradě. Ta však měla být v rámci opatření vlády kvůli šíření koronaviru zavřená. Prymula navíc neměl nasazenou roušku, a to ani v moment, kdy sedal do auta a odjížděl.

 

"Nic jsem neporušil. Rezignovat nehodlám. Je na panu premiérovi, jestli mě odvolá," uvedl v pátek Roman Prymula (za ANO).

 

 

Podle Babiše by právě ministr zdravotnictví měl jít lidem v dodržování nařízených opatření příkladem. "Požádal jsem pana ministra Prymulu o rezignaci, pokud by tak neudělal, tak ho odvolám,“ uvedl v pátek na tiskové konferenci premiér.

 

Žhavým kandidátem na post nového ministra zdravotnictví je aktuálně náměstek brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný. Mezi kandidáty je také náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo. Dalším možným kandidátem je Rastislav Maďar.

 

Podívejte se na reportáž Televizních novin:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

jh TN.cz