Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.3. 2016 23:53
dotační podvod?

Babiš promluvil o Čapím hnízdu: Není moje a neřeknu, komu patří

Zdroj: TV Nova

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) sice zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o evropské dotace, nechce ho ale prozradit.

Babiš pro TV Nova uvedl, že chce počkat na vyšetření případu. Znovu odmítl, že by jakkoliv pochybil. Kauza kolem farmy nedávno znovu ožila, když se ukázalo, že úřady v minulosti za neoprávněný způsob čerpání dotací při stavbě farmy udělily několikamilionovou pokutu. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly.

 

Anketa

Je v pořádku, že Babiš nechce prozradit, komu patří(lo) Čapí hnízdo?

Hlasovalo 6491 lidí.

 

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila podle médií do roku 2007 nebo 2008 do koncernu Agrofert, který Babiš vlastní. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Tu by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Část opozice tento postup vnímá jako dotační podvod.

 

 

"Nechci se k tomu vyjadřovat. Tam probíhá nějaké vyšetřování. Faktem je, že tam přišel investor, který si nepřál být jmenován," řekl Babiš s tím, že ví, kdo to byl. Ministr financí dnes dostal prostor případ řadu minut bez přerušení vysvětlovat. Uvedl mimo jiné, že dopis s vysvětlením zašle všem koaličním poslancům.

 

Pravicová opozice chce kvůli kauze svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Komunisté se ale podle dnešního vyjádření svého předsedy Vojtěcha Filipa k požadavku asi nepřipojí. Filip vnímá kauzu jako spíše mediální než ekonomickou.

 

 

Babiš, který kauzu považuje za politickou kampaň, dnes zopakoval, že on jako osoba Farmu Čapí hnízdo nikdy nevlastnil. Zprávy o tom, že v jejím čele údajně seděl bratr jeho partnerky nebo jeho nejstarší dcera, ale nechtěl Babiš komentovat. "K tomuto se nechci vyjadřovat. Já myslím, že se to vyšetřuje a určitě se to dovyšetřuje," podotkl. "Já jsem nepochybil, nic jsem neudělal," prohlásil také s tím, že jeho firmy mají v plánu do projektu celkem investovat kolem miliardy korun.

 

Farma Čapí hnízdo dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37.000 korun plus odpovídající penále. Pod Agrofert, který byl podle Babiše od začátku strategickým partnerem projektu, se farma dostala koncem roku 2013. Projekt nyní vyšetřují i orgány Evropské unie.

 

Celé prohlášení Andreje Babiše ke kauze Čapí hnízdo si můžete v nezkrácené verzi přečíst zde: 

"Moc dobře nerozumím tomu, proč ODS a TOP 09 chtějí svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny kvůli vytvořené účelové kauze Čapí hnízdo ohledně dotace poskytnuté před 8 lety a proč mi ČSSD dává ultimátum, abych vysvětlil věci, které jsou účelově vytrhávány z kontextu a zveřejňovány tak, aby mě úmyslně poškodily. Tato osm let stará dotace je teď přeci znovu vyšetřována na základě anonymních udání pravděpodobně mého bývalého kolegy z MF, jak v České republice, tak i v Bruselu, který se mstí a zneužívá své bruselské kontakty a kontakty na auditní orgán Ministerstva financí ČR. Proč nechtějí vyčkat na konečné rozhodnutí, než se celá kauza vyšetří? Možná proto, že už se několikrát ukázalo, že jsem nic neudělal, a naopak vychází najevo, že oproti starým pořádkům dělám – a teď i v české vládě a na MF - věci s péčí řádného hospodáře a naši koaliční vládě se daří.

 

Hnutí ANO na rozdíl od TOP 09, ODS nemá dlouhou historii a nemá proto ani kostlivce ve skříni. Proto se nám a mě osobně snaží tyto strany takové kostlivce vyrobit celou dobu, kdy jsem v politice. Nejdřív se tím kostlivcem mělo stát mé údajné agentství v StB, kde mě soud osvobodil, později přišly lži o dotacích na biopaliva a dotacích všeobecně, kterých údajně dostává moje firma víc, než odvádí. Přitom moje firmy za posledních deset let odvedly do českých rozpočtů 22,9 miliard Kč a obdržely desetkrát méně. Další lží je konflikt zájmů Agrofertu, který měl údajně zbohatnout na obchodech se státem, přitom jeho obrat se státem je jen 1.7 pct celkových tržeb. Každý věděl při mém vstupu do české politiky, že Agrofert vlastním. Nechtěl jsem ho převést jinam a dělat z lidí hlupáky. Dále následovaly pohádky o tom, že Agrofert má nějaké mimořádně vysoké dotace. Přitom dostává úplně stejné na hektar nebo na zěmědělské zvíře jako každý český zemědělec nebo každá česká firma která o dotaci žádá. Nyní přichází obrovská kampaň s tvrzením o dotačním podvodu u Farmy Čapí hnízdo. Osm let starý případ žádosti o čerpání evropských peněz byl kontrolován snad nejvíc ze všech českých projektů čerpání peněz z EU od vstupu do EU.

 

Pro pořádek ale zopakuji několik faktů, které jsem si nechal dohledat po rozpoutání kampaně bývalou šéfredaktorkou MF DNES proti mé osobě. Farma Čapí hnízdo získala dotaci v roce 2008. Mimochodem v té době byl hejtmanem Středočeského kraje Petr Bendl z ODS.
Dotace pro Farmu Čapí hnízdo byla, jak už jsem zmínil, několikrát kontrolována:
28.7.2008 ROP střední Čechy - kontrola na místě – bez připomínek
28.7.2010 ROP střední Čechy - kontrola na místě - bez připomínek
27.3.2012 Audit ROP na střední Čechy došel k závěru bez zjištění.
9.2.2011 proběhl audit ROP střední Čechy, při kterém bylo zjištěno porušení podmínek v proplacení nezpůsobilého výdaje, což spočívalo v tom, že do žádosti o platbu byla zahrnuta i platba, která ještě nebyla ze strany příjemce proplacena. Bylo to méně závažné porušení rozpočtové kázně a proto bylo na základě žádosti o prominutí upuštěno od původního návrhu na odvod ve výši 3 718 753 Kč a farma zaplatila jen 37 188 Kč. Rozhodnutí o prominutí odvodu dotace podepsal 10. 2. 2012 hejtman za ČSSD.

 

Tuto skutečnost potvrdil i třetí mimořádný audit realizovaný KPMG na základě objednávky ministerstva financí za Miroslava Kalouska v dubnu 2013. Jelikož to bylo v době, kdy to nepatřilo do mé skupiny, neměl jsem samozřejmě informace, co se tam dělo. A proto jsem řekl novinkám, že se mě to netýká a nemám s tím nic společného, což je pravda.

 

Upozorňuji, že v žádném auditu ani kontrole se nikdy nemluvilo o tom, že by dotace byla čerpána v rozporu s podmínkami EU. Proto jsem také ve všech svých vyjádřeních k auditům reagoval tak, že vrácení dotace nikdy nehrozilo a byla poskytnuta podle platných pravidel. Navíc žadatelem o dotacipro farmu jsem já ani moje firmy nikdy nebyli. Mne, jako fyzické osobě, farma nikdy nepatřila a v čase podání žádosti o dotaci v roce 2008 nepatřila ani žádné z firem Agrofertu. Důkazem toho je, že farma není uvedena v konsolidované účetní uzávěrce skupiny Agrofert za léta 2008 až 2012 auditované renomovaným auditorem PriceWaterhouseCoopers. Skupina Agrofert převzala ztrátovou a předluženou farmu až v listopadu 2013.

 

Veřejnost je několik měsíců úmyslně matena informacemi, které moje bývalá zaměstnankyněnovinářka zveřejňuje zcela účelově – tedy ve snaze mě co nejvíce poškodit. Neustále je mi předhazováno, že jsem multimiliardář. Doufám tedy, že alespoň lidé chápou, že bych si kvůli padesátimilionové dotaci reputaci a dobré jméno v byznysu nezničil. Nebo mám opravdu rezignovat a nechat českou politiku napospas starým pořádkům?

 

Ještě příklad: Že jde o štvanici organizovanou proti mně některými nepřátelskými médii dokazuje i další moje zkušenost. V pondělí 7. 3., ve 13.46 hod. mi např. Bakalova média napsala: Dobrý den, dle našich informací zasahuje policie v Čapím hnízdě. Je to pravda? Co na to říkáte? Jak budete postupovat? Vnímáte to jako politickou objednávku? Děkuji, Stuchlíková, Hospodářské noviny. Žádná policie přitom na farmě nezasahovala, což jsem si ověřil telefonátem kolegům. V případě že bych odpověděl, že o tom nic nevím, tak by tato informace byla zveřejněna a i když by se následně ukázalo, že je nepravdivá, lidi by si stejně mysleli, že tam policie byla.

 

Dotace na projekt farmy Čapí hnízdo byla udělena v roce 2008 z ROP střední Čechy za hejtmana Petra Bendla z ODS. Toho samého Petra Bendla, který jako poslanec za ODS nyní kvůli Čapímu hnízdu interpeluje ministryni pro místní rozvoj a ODS volá po svolání mimořádné schůze PS. Stejně tak volá po schůzi pan Kalousek, jehož Ministerstvo financí provedlo v roce 2013 mimořádný audit. A nyní, potom co Čapí hnízdo patří 2.5 roku do mé skupiny firem, volají zástupci ODS i TOP 09 po vyšetření dotace, kterou sami udělili a kontrolovali. Agrofert pouze převzal předlužený projekt této farmy. A kdybychom ho nekoupili, byl by možná zkrachoval. A pak by Česká republika musela těch 50 miliónů Kč zřejmě vracet EU z kapes daňových poplatníků.

 

Skupina Agrofert byla strategickým partnerem farmy a podepsala dohodu o budoucí spolupráci v únoru 2008. Dále pronajala farmě pozemky a dále poskytla ručení na úvěr na financování projektu ve výši 350 milionů Kč, na které podepsala smlouvu v červnu 2008.

 

Čapí hnízdo také není žádné moje luxusní sídlo, jak se někteří novináři snaží namluvit veřejnosti. Mě, jako fyzické osobě nikdy nepatřilo a nepatří. Od roku 2013 je farma součástí skupiny Agrofert tvořící více než 200 firem. Celý areál je veřejně přístupný a ekocentrum, restauraci nebo hotel může kdokoliv navštívit. Do Čapího hnízda bylo doposud investováno 800 milionů Kč a výsledkem je místo, které ročně navštěvují tisíce lidí, děti rády chodí po jeho naučných stezkách a jezdí tam na letní tábory, které jsou vždy vyprodány a je o ně obrovský zájem.

 

Nemám zapotřebí obohacovat se z dotací EU nebo na úkor státu. Na výzvu novinářky Zuzany Kubátové z deníku MF Dnes, abych vrátil dotaci 50 miliónů korun do EU, kterou obdrželo Čapí hnízdo, odpovídám, že já osobně ani Agrofert jsme žádnou dotaci nedostali a nemáme co vracet, dotace byla udělena podle pravidel a není pro to nejmenší důvod. Ale přesto, abych jí vyhověl a nevznikl dojem, že potřebuji převzetím farmy vydělat 50 milionů Kč, byl navýšen rozpočet Nadace Agrofertu z 56 miliónů korun na 106 miliónů. Tyto peníze půjdou především na podporu matek samoživitelek.

 

Tato kauza, která je 8 let stará a nemá s mým působením v české politice nic společného, je vedena proti mé osobě účelově. Cílem je poškodit mě, abych skončil v české politice. Probíhá vyšetřování v přímém přenosu. Nechme pracovat k tomu příslušné orgány. Jestliže tyto zjistí moje pochybení, což důrazně vylučuji, pak se teprve bavme o mé politické odpovědnosti. Ubezpečuji veřejnost, že těmto orgánům poskytnu veškerou součinnost.

Andrej Babiš"

čtk / hru / TV Nova
Reklama