Vyjádření premiéra

Babiš promluvil o ruských agentech. Informace tajné služby chce zveřejnit

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
18.4. 2021 14:29
Téma:

Když premiér Andrej Babiš (ANO) obdržel informace od Bezpečnostní informační služby (BIS) o ruských agentech ve Vrběticích, neprodleně informoval okolí prezidenta Miloše Zemana. Řekl to ve svém nedělním vyjádření. Šéfa české kontrarozvědky Milana Koudelku požádal, aby dokumenty o případu zveřejnil. Zúčastní se i pondělního jednání vlády.

Důstojníci ruské tajné služby GRU měli mít podíl na výbuchu vrbětických muničních skladů. Česko od sobotního oznámení premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nemluví o ničem jiném.

 

Babiš popsal, co přesně se dělo, když od české kontrarozvědky dostal informace o možné ruské účasti.

 

"V pátek 16. dubna 2021 v 16:54 jsem obdržel oficiální a definitivní zprávu od Bezpečnostní informační služby k případu Vrbětice a zapojení ruských agentů do této operace. Neprodleně jsem svolal bezpečnostní složky a informoval okolí pana prezidenta a požádal o schůzku, která se uskutečnila v sobotu v 16 hodin v Lánech za přítomnosti vicepremiéra Hamáčka, kde jsme pana prezidenta informovali případu a navrženém opatření a reakci," uvedl.

 

 

Předseda vlády chce, aby si dokumenty, které mu předala BIS, mohli přečíst všichni. O zveřejnění jedná s šéfem tajné služby Milanem Koudelkou.

 

"Na pondělní vládu v 16 hodin jsem pozval ředitele Bezpečnostní informační služby. Požádal jsem ho, aby rozeslal ten materiál, který jsme obdrželi s vicepremiérem Hamáčkem, a také jsem ho požádal, aby tento materiál byl odtajněn a aby veřejnost měla možnost seznámit se s informacemi, které jsme obdrželi a na základě kterých jsme rozhodli tak, jak jsme rozhodli," uzavřel Babiš.

 

Hamáček nechal vyhostit 18 zaměstnanců ruské ambasády v Praze, u kterých se prokázalo, že v Česku působili jako agenti. Moskva bude reagovat na vyhoštěním českých diplomatů. "Praha moc dobře ví, co bude za takové finty následovat," řekla už v sobotu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

 

 

Podívejte se na mimořádnou tiskovou konferenci premiéra Babiše a vicepremiéra Hamáčka:

 

Je to agrese a nepřátelství, musíme tvrdě reagovat, řekl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS):

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz