překonal topolánka

Babiš rekordman! Nikomu ještě netrvalo sestavit vládu tak dlouho

Téma:

Andrej Babiš dnešním dnem překonal historický rekord. Žádný jiný premiér České republiky ještě nesestavoval vládu tak dlouho. Předběhl i dosavadního rekordmana Mirka Topolánka.

Ani po 221 dnech od voleb se nepodařilo premiéru v demisi Andreji Babišovi sestavit vládu. Doposud držel rekord Mirek Topolánek, který se po červnových volbách 2006 pokusil o sestavení jednobarevné vlády. Nezískala ale důvěru.

 

Druhou Topolánkovu vládu, která byla tvořena koalicí ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, jmenoval prezident Václav Klaus 9. ledna, tedy 220 dní po volbách. Důvěru získala o deset dní později.

 

Vypadá to, že nejenže Babiš nestihl za 220 dní sestavit vládu, kterou by prezident Zeman jmenoval, ale je prakticky nereálné, aby během následujících devíti dní získala jím sestavená vláda důvěru. Jediným vyjednávacím partnerem, kterého hnutí ANO má, je ČSSD.

 

 

Členové sociální demokracie v právě probíhajícím referendu teprve rozhodnou, zda do vlády s hnutím ANO půjdou. Babiš by tak v krátké době mohl překonat hned dva rekordy najednou. Může být ale relativně v klidu, Zeman už dříve avizoval, že Babiše i napodruhé jmenuje premiérem.

Související témata:
mom TN.cz