TISKOVÁ KONFERENCE

Babiš: Není důvod k panice. Nevykupujte potraviny a roušky

Téma:

Předseda vlády Andrej Babiš se sešel s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Na tiskové konferenci ve Strakově akademii hovořili o aktuální situaci v Evropě a v Česku vzhledem k šířící se nákaze viru COVID-19.

Andrej Babiš vyzval občany, aby nepanikařili a neskupovali potraviny a roušky. Zdůraznil, že není třeba se předzásobit. Připomněl situaci v Itálii, kde je uzavřen prostor s 50 000 obyvateli. Oblast je dobře zásobována, proto není třeba v obchodech nakupovat potraviny do zásoby. "Není k tomu nejmenší důvod," řekl.

 

V současnosti bylo v České republice vyšetřeno 154 osob, všichni s negativním výsledkem. Stále se ale čeká na výsledky 8 pacientů, uvedl premiér Andrej Babiš.

 

 

Celkem zůstává 307 lidí v domácí karanténě. Ministr Vojtěch připomněl, že pokud někdo má klinickou nebo epidemiologickou anamnézu, měl by zůstat doma, i pokud zasaženou oblast nenavštívil. V případě, že ano, musí kontaktovat svého lékaře.

  

Občané, kteří se do Česka vrací z Itálie a mají příznaky nemoci, se musí telefonicky spojit se zdravotním zařízením. Hygienická stanice poté rozhodne, zda lidé budou testováni, či nikoliv.

 

 

Byly zřízeny dvě telefonické linky 24/7, kam lidé mohou volat. Zde jim budou zodpovězeny všechny jejich dotazy.

 

Cestování do zasažených oblastí se stále nedoporučuje. Na konferenci bylo zdůrazněno, že virus se v Itálii rozšířil ze severu země na další území. Jedná se ale jen o jednotlivé případy. Společným bodem je letiště v Miláně, kteří cestující využili.

 

 

Pětice Čechů, která byla uvězněna na Tenerife, se vrací do Česka. Byl jim umožněn návrat domů. Tamní úřady uvedli, že nepředstavují žádné riziko. Jedna Češka stále na ostrově zůstává.

 

Premiér reagoval také na opatření v Evropě. Například ve Švýcarsku byly zrušeny veřejné akce, kde se očekávala návštěvnost nad 1000 lidí, například Autosalon. Biatlonový světový pohár na Vysočině zatím zrušen není. O jeho osudu se rozhodne do středy. „Hromadné akce se zahraniční účastí je třeba posoudit,“ upřesnil.

 

Záznam celé tiskové konference zde:

pb TN.cz