Nová vláda

Poche: Chci se zbavit nálepek vítač, amatér či sluníčkář

Téma:

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek brzy ráno uvedl na ministerstvo zahraničí šéfa sociálních demokratů Jana Hamáčka. Miroslav Poche, kterého odmítl prezident Miloš Zeman jmenovat, je na místě také.

Na resortu zahraničí má Poche působit jako politický tajemník. MF DNES píše, že i když řízením ministerstva je nyní pověřen jeho stranický šéf, fakticky bude resort řídit právě Poche.

 

Ten ovšem na tiskovém brífinku ve čtvrtek ráno řekl, že formálně ještě politickým tajemníkem není, ustavení funkce prý potrvá několik dní.

 

"Dá se říct, že pro pana Hamáčka budu koordinovat politickou agendu ministerstva a budu mu radit. Vlastně budu takový šéf týmu poradců," popsal Poche, co vlastně jeho funkce obnáší.

 

Přesto stále doufá, že se spor o jeho jméno podaří s prezidentem vyřešit. "Chci se zbavit těch nálepek, že jsem sluníčkář, amatér a vítač, které jsem v uplynulých měsících dostal od pana prezidenta a jeho mluvčího," nechal se Poche slyšet.

 

Nechtěl ovšem komentovat, jestli kvůli jeho nejmenování bude podána kompetenční žaloba či zda se spor podaří vyřešit ještě před hlasováním o důvěře vládě.

 

Podívejte se reportáž z poledních Televizních novin:

 

Poche má na ministerstvu zahraničí pracovat pouze za symbolickou částku, stále je totiž zároveň europoslancem. Andrej Babiš uvedl několik vládních nováčků na příslušné resorty už ve středu, ve čtvrtek ráno ještě "přestěhoval" Lubomíra Metnara z ministerstva vnitra na obranu, kde skončila Karla Šlechtová.

 

Prezident Miloš Zeman odmítal Miroslava Pocheho delší dobu, ve středu tak jen splnil to, co dopředu avizoval. Je ovšem možné, že tím hlava státu porušila ústavu.

 

 

Zemanovi na Pochem vadí víc věcí - například jeho kladný vztah k uprchlíkům či jeho údajné napojení na pražské "kmotrovské" struktury. Poche kritiku odmítá a prý stále věří, že se ministrem zahraničí stane.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz