kontrola dotací

Babiš ve střetu zájmů? Situaci prověří auditoři Evropské unie

Téma:

Protikorupční organizace Transparency International zveřejnila konkrétní podklady, které poslala Evropské komisi kvůli možnému střetu zájmů Andreje Babiše. Poukazuje i na to, že ačkoli český premiér oficiálně vložil své firmy do svěřenských fondů, stále užívá výhody spojené s vlastnictvím firmy.

Transparency International Evropskou komisi upozorňovalo na možný problém hned dvěma podněty. Tvrdí v nich, že Andrej Babiš sice formálně není majitelem svých firem, ale fakticky má nad nimi stejnou kontrolu jako před převedením do fondů.

 

Podle ředitele Davida Ondráčky má premiér v tuto chvíli jen tři možnosti. A to buď prodat Agrofert někomu, na koho nemá přímý vliv, nebo se firma musí úplně vzdát evropských dotací anebo by měl Babiš odejít z politiky.

 

Premiér je přesvědčen, že ve střetu zájmů není a jednání Evropského parlamentu má za kampaň. České ministerstvo financí už oznámilo, že z preventivních důvodů nebude žádat o proplacení dotací pro Agrofert, dokud se záležitost nevyjasní.

 

 

V souvislosti s podezřením se Evropská komise usnesla, že na začátku příštího roku pošle do Česka auditory, kteří prověří, zda při čerpání dotací nedošlo v letech 2007 až 2018 k porušování pravidel.
 

Bára Divišová / klma tn.cz / TV Nova