Výzkum popularity STEM

Babišova popularita klesá, Kalousek si překvapivě polepšil!

Miroslav Kalousek, Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
Téma:

Přestože byl Andrej Babiš v červnu nejlépe hodnoceným politikem, ztratil svou dřívější většinovou podporu obyvatel. Druhý skončil Jaroslav Faltýnek, třetí pirát Ivan Bartoš. Překvapivě se ale vytáhl jeden z Babišových největších rivalů, Miroslav Kalousek. Přestože je pořád nejneoblíbenějším politikem, procento jeho podporovatelů roste.

Výsledky reprezentativního výzkumu zveřejnila dnes agentura STEM. Ta zkoumala především oblibu předsedů a prvních místopředsedů parlamentních stran a předsedů poslaneckých klubů. 


"Celkově lze říci, že je popularita politických osobností nevalná. V současné době nemáme žádné ´politické hvězdy´, které by pozitivně oceňovala většina našich obyvatel," stojí ve zprávě agentury k výzkumu.

 


Na prvním místě v popularitě skončil opět předseda vlády Andrej Babiš. Oproti minulým průzkumům ale ztratil svou dřívější většinovou podporu, kterou má nejhorší za poslední čtyři roky. Velmi příznivý či spíše příznivý názor na něj mělo jen 47 % respondentů.

 


Naopak 52 % obyvatelům se Babiš a jeho politika spíše či vůbec nelíbí. Podle agentury za to může pravděpodobně zdlouhavé sestavování vlády. Svědčí o tom i fakt, že se na pomyslném druhém místě umístil Jaroslav Faltýnek, který hrál při sestavování vlády významnou roli a často se objevoval v médiích.


Překvapivě na třetím místě skončil předseda Pirátů Ivan Bartoš, za ním se pak umístil Tomio Okamura. U toho je hodnocení velice rozporné, protože základna jeho skalních odpůrců (34 %) výrazně převyšovala procento skalních příznivců (9 %).


Z méně známých politiků mají podle STEMu největší potenciál zástupci STAN a Pirátů.

 

 

Výzkum se ale zabýval i neoblíbeností politiků. Podle podílů odpovědí "velmi nepříznivý" nicméně na posledním místě neskončil Okamura, ale Miroslav Kalousek - a to i přesto, že jeho celková podpora vzrostla z minulých 11 % na 14 %. Kalouska silně nepříznivě vidí téměř dvě třetiny národa.

 

 

Mezi neoblíbenými politiky dále skončili předseda KSČM Vojtěch Filip nebo předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Páté místo obsadil předseda vlády Babiš.

 

Agentura STEM prováděla výzkum v období 13. až 27. června letošního roku. Účastnil se ho vzorek 1007 respondentů starších 18 let, kteří byli vybraní podle stanovených kvót, aby byl výzkum skutečně reprezentativní.

nor TN.cz