Projev Trumpa

Bagdádího nástupce je v hledáčku USA. "Naháníme strach," řekl Trump

Vůdce Islámského státu Abu Bakr al-Baghdádí
Zdroj: isifa.com
Zemřelý Vůdce Islámského státu Abu Bakr al-Baghdádí
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 12.11. 2019 08:12
Téma:

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že nový vůdce extremistické organizace Islámského státu je v hledáčku USA. Trump zároveň poděkoval za úspěšný zásah proti bývalému vůdci džihádistů abú Bakr al-Bagdádímu.

Donald Trump promluvil na pochodu v New Yorku, který byl věnovaný památce válečných veteránů. Vzpomínková slavnost Dne veteránů se tradičně koná na vojenském hřbitově v Arlingtonu nedaleko Washingtonu, kde obvykle američtí prezidenti pokládají věnce. Trump však tuhle tradici porušil.

 

"Před několika týdny podnikly speciální síly zásah proti Islámskému stáu a postavily tak teroristického vůdce číslo jedna před spravedlnost. Díky americkým vojákům je Bagdádí mrtvý, jeho nástupce a muž číslo dvě je mrtvý. Teď se zaměříme na muže číslo tři," prohlásil podle webu NDTV Trump. "Jeho říše hrůzy zanikla a my naháníme strach svým nepřátelům," dodal Trump. Mluvčí Islámského státu oznámil, že novým vůdcem bude abú Ibráhím Hášimí Kurajší.

 

Trump se stal terčem kritiky poté, co minulý měsíc oznámil úplné stažení amerických vojáků ze Sýrie. Jeho odpůrci tvrdí, že to umožní Islámskému státu obnovit svou sílu a že nechá kurdské bojovníky napospas turecké invazi. Kurdští bojovníci byli hlavním spojencem USA v boji proti Islámskému státu.

 

Abú Bakr al-Bagdádí přišel o život během náletů na Islámský stát v Sýrii. Podle Trumpa vůdce skupiny spáchal sebevražedný atentát. "Zemřel poté, co narazil na slepý tunel, kňučel, plakal a křičel celou cestu," řekl Trump. Bagdádí se snažil před vojáky ukrýt v tunelu a s sebou vedl i své tři děti. Když však došel na konec cesty, odpálil sebe i rodinu.

 

Bagdádí byl v říjnu roku 2011 označen Spojenými státy za teroristu. Vypsaná na něj byla také odměna 10 milionů dolarů (tedy 232 milionů korun.). Po celou dobu byl nejhledanějším mužem světa. Nejdřív byl vůdcem al-Káidy v Iráku, která se poté spojila s Islámským státem.

 

 

TN.cz