Nemocnice ve Frýdlantu

Bakterie z lahvičky anestetika se našla v krvi pacienta s otravou

Téma:

Případ otravy krve devíti pacientů ve frýdlantské nemocnici má další pokračování. Bakterie, která byla podle testů v lahvičce od anestetika, se našla i v krvi jednoho z pacientů.

Rozbory potvrdily, že pacienti dostali otravu krve po podání léku Propofol. Nebezpečnou bakterii, která se ukrývala v ampuli s anestetikem, našli lékaři i v krvi jednoho pacienta. U zbylých osmi ji sice neobjevili, to prý ale rozhodně neznamená, že ji v krvi tito lidé mít nemohli.

 

"To není vůbec nic výjimečného, protože záchyt těch bakterií nikdy není stoprocentní," řekl primář anesteziologicko resuscitačního oddělení (ARO) liberecké nemocnice Dušan Morman.

 

Výsledky tak potvrdily, že k otravě došlo po podání léku Propofol, který frýdlanská nemocnice používá jako anestetikum. "Jedna z těch hlaviček Propofolu byla kontaminována bakterií acinetobacter," potvrdil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

 

 

Ta se do léku dostala zřejmě špatnou manipulací, kdy obsah jedné lahvičky byl použit pro více pacientů. To ale vedení nemocnice popírá. "V nemocnici Frýdlant Propofol používáme přesně podle doporučení výrobce," říká mluvčí nemocnice Dita Fuchsová.

 

Patnáctiletý Tomáš byl ve frýdlantské nemocnici na operaci kolene. Už měl být doma, místo toho ale zůstává v liberecké nemocnici, kam byl s otravou krve převezen. "Už je to o hodně lepší. Cítím se celkově lépe, takže dobré si myslím u mě," popisuje svůj stav.

 

 

Tomášova matka by ocenila, kdyby nemocnice ve Frýdlantu nabídla nějaké odškodné mimosoudně. "Pokud se tak nestane, tak se asi přidám k lidem, kteří už mě kontaktovali a podáme žalobu," dodává Iva Szappanossová.

 

Podle slov mluvčího liberecké nemocnice se o případném propuštění pacientů bude rozhodovat na konci tohoto týdne. Někteří zřejmě zůstanou v nemocnici i přes Vánoce. "Na našem oddělení zůstává v tuto chvíli jedna pacientka," dodává primář ARO Morman. Žena má poškozené ledviny a stále zůstává na anesteziologicko resuscitačním oddělení.

 

Další pacientka už byla převezena z ARO na jednotku intenzivní péče. Ostatní pacienti leží na běžném pokoji a jejich stav se zlepšuje.

pan, Vladimír Hoť TN.cz